Zbavit se závislosti, zbavit se traumatu. Příkladem může být čerstvě plnoletý David

Tisková zpráva

Osmnáctiletého Davida, studenta střední školy a nadějného hokejistu, přivedly obavy jeho otce do Centra komplexní péče Společnosti Podané ruce. Otec již nějaký čas u Davida pozoroval zhoršení prospěchu ve škole, nervozitu, napětí a narůstající problémy v komunikaci.

Davidovi rodiče se před nějakým časem rozvedli. Zůstal u otce, se kterým si v posledních měsících příliš nerozuměl. Často docházelo ke slovním konfliktům nejen díky zhoršení jeho výsledků ve škole, ale i v hokejovém týmu, kde byl jinak velmi úspěšný. U sebevědomého a populárního sportovce to dříve nebylo obvyklé. Doma se s otcem a jeho novou partnerkou často hádali. Otec si po nějaké době všiml, že v jejich bytě chybí některé hodnotné věci a udeřil na Davida. Ten se po vyhroceném konfliktu přiznal k problému s hraním automatů a sázením. „Je to jeden z typických scénářů a typických příběhů dnešních mladých lidí,“ podotkl psycholog a vedoucí olomouckého centra Lukáš Franc.

Občasným sázením se David a jeho přátelé bavili delší dobu. Po škole to byl pro ně příjemný relax, sportu rozuměli a pár prohraných desetikorun si z brigád a kapesného dovolit mohli. Pak přišlo období, kdy měl David pocit, že se mu nedaří ve škole, ale hlavně ve svém týmu. Přišlo napětí, přestával si věřit. Cesty do sázkových kanceláří a později i heren mu měly zajistit alespoň nějakou rychlou výhru, kdy by se cítil lépe. David bral hraní jako únik z reality, ve které se necítil dobře. Přišla doba, kdy již kapesné na hraní nestačilo a David proto začal dávat své a později i věci rodičů do zastaváren. V tu chvíli jeho problém vyšel při jedné z hádek s otcem konečně najevo.

Otec měl na Davida přehnané nároky. Ale také on sám byl na sebe náročný. Chtěl by mít vlastní odpovědnost, bouřil se a jeho problémy narůstaly. Na individuální terapii se naším prostřednictvím snažil najít motivaci, jak dělat věci jinak a jak se zbavit svého problému závislosti na hazardním hraní,“ popsal Lukáš Franc.

Terapie trvala zhruba půl roku. „David u nás doslova dospěl a srovnal si v hlavě myšlenky.  Pochopil výkonové propojení a naučil se s ním pracovat. Přiznal, že až tady získal objektivní pohled na sebe, na rodinu i na vztah s otcem,“ řekl psycholog Franc.

V Centru komplexní péče David našel bezpečné prostředí, kde se mohl vypovídat a kde ho nikdo nehodnotil. „Byla to pro něj úleva. Nakonec si s otcem vše vyříkali,“ dodal Franc.

David vykročil do dospělého života očištěn, klidný a s jasným cílem. Pro olomoucké centrum se stal jedním z kamínků v mozaice kazuistiky, pro všechny ostatní by mohl být příkladem.

Společnost Podané ruce se herní závislostí ve všech věkových skupinách zabývá dlouhodobě. Centra komplexní péče poskytují při řešení složitých životních situací individuální i skupinové odborné poradenství, pomoc v krizové situaci i dluhové a finanční poradenství.

Více informací o možnostech řešení situace naleznete na webu gambling.podaneruce.cz nebo nás přímo kontaktujte na čísle 773 996 916.


KONTAKT PRO MÉDIA:

Mgr. Lukáš Franc
vedoucí Centra komplexní péče v Olomouckém kraji | psycholog
Společnost Podané ruce o.p.s.
Dolní náměstí 2, 779 00 Olomouc
M: 773 996 916
E: franc@podaneruce.cz
http://podaneruce.cz/centra-sluzby/centrum-komplexni-pece-v-olomouckem-kraji/