Co je opakem závislosti? Střízlivost, nebo něco jiného? Přijďte na besedu do brněnského Artbaru

Že se vás závislost netýká? Ruku na srdce. Kolikrát se vám stalo, že jste pokračovali v chování, o kterém jste věděli, že vám škodí? Nebo jste si něčeho takového všimli u svých blízkých? Mohlo to být pár piv přes míru, než jste šli ráno do práce. Možná trávíte velké množství času ve virtuálním světě na úkor skutečných vztahů. Nebo už nemůžete důvěřovat svému kamarádovi, který si od vás opakovaně půjčuje peníze, které z nějakého důvodu nevrací?

Spousta lidí zažilo situaci, kdy se jim nějaké chování vymklo z rukou a také dobře ví, kolik úsilí pak stálo začít dělat věci jinak a pečovat o sebe. V rámci besedy „Závislost: Nemoc, nebo životní etapa?“ nabídneme různé pohledy na téma závislosti a problémového užívání – ať už ze strany lidí, kteří se touto oblastí každodenně zabývají v rámci svojí profese, nebo těch, kteří si konkrétní zkušeností se závislostí sami prošli a úspěšně se z ní zotavují. Úvodem besedy bude promítnuta krátká prezentace Johanna Hariho z TEDx (v angličtině s českými titulky).

Kdy a kde: 5. června 2019 od 18.00 hod, Artbar Druhý Pád, Štefánikova 836/1, Brno

Je závislost na celý život? Co vůbec znamená léčit se ze závislosti? Co jsou faktory, které ovlivňují zotavení? A kde jsou hranice, kterými jsou současné přístupy k léčbě omezeny? Naším cílem není najít „správnou“ odpověď na tyto otázky, ale vytvořit prostor pro rozmanitost pohledů na tuto problematiku v celé její šíři.

Beseda proběhne díky podpoře Magistrátu města Brna. Moderují terapeutky z Terapeutického centra v Jmk Anna Rejmanová a Tereza Bínová.

Hosté:

Pavel Nepustil (psycholog, konzultant a supervizor se specifickým zájmem o oblast užívání drog), lidé za skupiny Zotavení, kteří mají vlastní zkušenost se závislostí a Jakub Štambera (psycholog z Psychiatrické nemocnice Černovice z oddělení pro léčbu závislostí).