Zapomenutá závislost?

Když se řekne závislost, většinu lidí asi napadne alkoholismus, užívání drog nebo jiných návykových látek. Málo kdo si na prvním místě představí hazardní hraní a gambling. Jako by se tohle téma do společenské diskuse teprve dostávalo. Přitom hazard jako takový je s námi od nepaměti a první doklady o jeho existenci jsou víc než 4000 let staré. Odborná literatura navíc uvádí, že problémové hazardní hraní se v České republice může týkat zhruba 5% dospělé populace, tedy až 500 000 osob. Proč není problém příliš vidět?

Hazard dnes může mít mnoho podob a řada z nich je dost vzdálená stereotypní představě zkrachovalého člověka, co to nad ránem hází do automatu v místním nonstopu. V posledních letech se podoba hazardního hraní u nás poměrně zásadně změnila. Stále samozřejmě existují kasina i hrací automaty. Čím dál více lidí však dnes propadá hazardu v podobně kurzových sázek nejčastěji na sport. Především však dnes už většina hazardních hráčů nechodí do heren, ale pohybuje se v online prostředí a má tak možnost hrát a hlavně sázet z tepla domova.

Možná i proto je závislost na hazardu tak trochu zapomenutá. Zároveň je dobré si uvědomit, že když má člověk problémy s alkoholem nebo užíváním drog, obvykle si toho někdo z jeho okolí poměrně záhy všimne a na dotyčného vyvine tlak, aby věc řešil. O člověku, co sází na sport přes internet jeho okolí běžně i řadu let vůbec netuší, že má nějaký problém. Může to být klidně dobrý partner a otec dětí, který má práci na plný úvazek a aktivně tráví volný čas. “Moje zkušenost je taková, že se rodina o tom, že je jejich blízký závislý na hazardu, obvykle dozví až ve chvíli, kdy má dotyčný už tak vysoké dluhy, že je nezvládá splácet a vykrývá je dalšími půjčkami. Domů začnou chodit obsílky od věřitelů nebo na dveře zaklepe exekutor” říká psycholog Jan Pokluda z Terapeutického centra, kde se na pomoc hazardním hráčům a jejich blízkým specializují. 

Partnerky hazardních hráčů někdy popisují, že byl jejich partner často na telefonu a byl dlouhodobě jakoby duchem nepřítomný. Většinu z nich však napadají jiné scénáře, než že by u jejich protějšku mohlo jít zrovna o závislost na hazardu. Typicky se také lidé, kteří mají s hazardem problém, dostávají do dluhové pasti. Vznik finanční ztráty nebo dluhu je obvykle pro člověka závislého na hazardu jen dalším motivem pro to, aby pokračoval v hraní. Typicky se objevuje přesvědčení, že prohrané peníze lze vyhrát zpět a vše pak splatit, aby okolí na nic nepřišlo. Tím obvykle vzniká začarovaný kruh a mnohdy je to moment, kdy se dluhová situace dotyčného začne radikálně zhoršovat.

Hrajete automaty? Sázíte na sport? Máte dluhy, které vznikly hazardní hrou, a nevíte, jak Vaši situaci řešit? Máte podezření, že Váš blízký má problém s hazardem a nevíte, jak se k věci stavět?

Pokud se o problematice hazardního hraní a gamblingu chcete dozvědět víc, zúčastněte se veřejné besedy “Hazardním hráčem snadno a rychle. Kde vzniká problém?” pořádané Terapeutickým centrem v Jmk. Beseda se bude konat 24. 11. v 19:00 v Brněnském Musiclabu a zároveň bude vysílána online. Mezi hosty moderované diskuse budou kromě odborníků i lidé s osobní zkušeností se závislostí na hazardu. Pro aktuální informace sledujte Facebook Terapeutického centra v JMK.

V našem Terapeutickém centrum v Jihomoravském kraji Společnosti Podané ruce o.p.s. nabízíme bezplatnou pomoc pro osoby, které mají problém s hazardní hrou či sázením a pro jejich blízké. Také u nás pracuje dluhová poradkyně, která může gamblerům pomoci s jejich dluhy.

Veškeré služby poskytujeme pro klienty bezplatně a diskrétně.

 

Kontakt:

Společnost Podané ruce o.p.s.

Terapeutické centrum v Jihomoravském kraji

Hilleho 5, 602 00 Brno

Tel: +420 541 227 704 nebo +420 778 486 355

Email: terapie.jmk@podaneruce.cz

web: https://podaneruce.cz/centra-sluzby/terapeuticke-centrum-v-jihomoravskem-kraji/