Zákaz prodeje energetických nápojů na všech školách ochrání mládež před závislostí

Energetické drinky patří k nápojům, které by děti a mladiství vůbec neměli pít. Nejenže způsobují celou řadu zdravotních problémů, ale velkou měrou přispívají ke vzniku závislostí. Díky „pamlskové vyhlášce“ se sice nesmí prodávat na základních školách, ale třeba jen o rok starší středoškoláci si je v mnoha případech mohou koupit přímo ve škole. Experti na závislosti před touto praxí důrazně varují!

Nápoje plné kofeinu, cukru, barviv a dalších nežádoucích přísad dnes pravidelně konzumují stále mladší děti. Mnoho z nich si dokonce bez energetického nápoje nedokáže představit den. Především díky vysokému obsahu kofeinu může na energetických nápojích snadno vzniknout závislost, která se navíc u dětí rozvíjí mnohem rychleji než u dospělých. Děti a mladiství, kteří tyto nápoje pijí, přijímají násobně vyšší dávky kofeinu, než je vhodné pro jejich zdravý vývoj. Pravidelní nezletilí konzumenti se navíc potýkají s celou řadou zdravotních problémů, ke kterým patří zvýšený krevní tlak, kardiovaskulární problémy, arytmie, diabetes, poruchy příjmu potravy, problémy se spaním nebo vyšší kazivost zubů.

Plošný zákaz prodeje energetických nápojů na školách by omezil jejich dostupnost

Na základních školách si už děti vzhledem k platné „pamlskové vyhlášce“ energetické drinky nekoupí. Středních škol se vyhláška netýká. Naopak víceletá gymnázia, kde společně studují středoškoláci, ale také mladší ročníky, musí zavádět různá opatření, jak zabránit mladším studentům v nákupu nepovolených produktů. Děti si však často se situací poradí a znají různé finty, jak se k zakázanému nápoji dostat. Nejčastěji požádají staršího spolužáka, aby jim drink koupil.

Zdravá generace: Limonády a energeťáky - rizikový faktor životního stylu

Zdravá generace: Limonády a energeťáky - rizikový faktor životního stylu

Časté popíjení energetických a slazených nápojů se váže k dalším faktorům charakteristickým pro rizikové chování školáků – jde především o kouření, opakovanou opilost a konzumaci marihuany.

Už dva nápoje týdně překračují hranici bezpečnosti

Podle výsledků šetření Světové zdravotnické organizace má v Česku ve skupině dětí ve věku 13 až 15 let sklon k rizikové konzumaci energetických nápojů více než 10 % mladých. „Jsou to ti, kteří pravidelně vypijí minimálně dva nápoje týdně. Problém se přitom týká 2,5krát častěji chlapců než dívek. Celkově se tedy jedná o 30 tisíc českých školáků, kteří se vystavují četným zdravotním rizikům,“ říká vedoucí Centra prevence v Brně Mgr. Jan Veselý, PhD. U rizikových konzumentů energetických nápojů se oproti ostatním dětem násobně častěji vyskytuje pravidelné kouření, opakovaná opilost nebo užívání marihuany. Zároveň tyto konzumenty mnohem častěji postihuje deprese, bolest hlavy, nervozita nebo podrážděnost. „Jsou také výrazněji ohroženi vznikem závislosti na hraní počítačových her, internetu a sociálních sítích. Ve virtuálním světě totiž obvykle tráví více než 4 hodiny denně,“ doplňuje Veselý.

Společnost Podané ruce doporučuje zákaz prodeje energetických nápojů na školách

Současné vědecké závěry poukazují na souvislost mezi dostupností návykové látky a její konzumací dětmi a mládeží. „U bezprostředně dostupných návykových látek existuje větší riziko, že ji dítě nebo mladistvý vyzkouší a také že ji bude konzumovat častěji a pravidelněji, než kdyby k ní neměl přístup,“ vysvětluje lektorka prevence Mgr. Tamara Kunčarová a dodává: „Prodej energetických nápojů přímo ve škole, kde jsou mladistvým dostupné bez jakýchkoli překážek, proto jednoznačně zvyšuje objem jejich konzumace i riziko vzniku závislosti na návykových látkách, které tyto nápoje obsahují. Prodej energetických nápojů by měl být dle našeho názoru zakázán nejen na základních, ale také na středních školách.“

Odborné stanovisko Společnosti Podané ruce k prodeji energetických nápojů na středních školách najdete ke stažení zde.