Zábřeh: Úspěšný den otevřených dveří
Dvě desítky lidí, převážně z řad odborné veřejnosti, zavítaly ve čtvrtek 16. května na Den otevřených dveří Společnosti Podané ruce v Zábřehu.
Mezi hosty byli zástupci z Psychiatrické léčebny Šternberk, sociální pracovnice z Městského úřadu Zábřeh, kolegyně z Probační a mediační služby Šumperk, zástupkyně Úřadu práce ze Zábřehu nebo zástupci SOS Kompas dětských vesniček.
Hlavním hostitelem bylo Centrum komplexní péče Olomouckého kraje (CKP) v čele s Lukášem Francem. „Nejčastěji se návštěvníci přišli podívat na naše prostory a na toho, kdo s klienty pracuje. Tedy na mě,“ usmál se Franc.
Podle Veroniky Častulíkové z CKP se hosté hodně zajímali o terapeutickou práci. „Ptali se, s jakými klienty se potkáváme, jaké klienty k nám mohou odkazovat a jakým způsobem,“ popsala Častulíková.
Návštěvníci si ověřovali, jak probíhá první kontakt s klientem, co jsou Podané ruce schopny klientům v Zábřehu nabídnout a zda je možné konzultovat s dluhovou poradkyní. „Diskutovali jsme také nad konceptem následné péče, o tom, co klienti potřebují po opuštění ústavní léčby,“ doplnila Častulíková.
Ve šternberské psychiatrické léčebně se sice s hráči setkávají ojediněle, nicméně si pracovníci odnesli přínosné informace o tom, kam nasměřovat klienty při opouštění ústavní léčby. Pracovnice z městského úřadu se zase zajímala o primární prevenci a práci s místními školami prostřednictvím komunitního plánování sociálních služeb. „Aktuálně nás čeká program primární prevence Hra na hraně pro tři třídy na Základní škole Boženy Němcové,“ uvedla Častulíková.
Diskutovalo se také nad specifiky hráčů a jak se změnila hráčská scéna jejich přesunem do online prostředí. Hledalo se řešení dluhové situace v ústavní léčbě, padlo i téma gamingu a závislosti na online hrách u dětí.
Zábřežská poradna funguje stejně jako všechny ostatní od Společnosti Podané ruce. Tedy: anonymně a bezplatně. A od minulého týdne se o tom zase ví trochu více.