Problém s třetí dávkou. Vládní kampaň nefunguje, zabrala dezinformační politická kampaň

Ke třetí dávce vakcíny proti covid-19 se mohou lidé registrovat od 20. září. Možnosti ale zatím využilo jen přibližně 7500 osob v celé ČR. Data Společnosti Podané ruce i řady vědeckých studií přitom ukazují, že protilátky po očkování mohou rychle klesat, a to obzvláště u seniorů. Problémem je i celková nedostatečná proočkovanost seniorů. Naše organizace dává nezájem o očkování za vinu zavádějící a nefunkční vládní kampani Tečka. Zároveň upozorňujeme na silnou dezinformační kampaň extremistických politických stran.

Společnost Podané ruce nabídla hned první den, kdy bylo možné očkovat 3. dávkou vakcíny, tuto možnost Brňanům. Narážíme ale na obrovský nezájem veřejnosti. Do očkovacího centra Bohéma si od počátku přeočkovací kampaně přišlo pro posilující dávku vakcíny pouhých 12 lidí.

Ani čísla za celou Českou republiku nejsou povzbuzující. Posilující dávku si k 4. říjnu 2021 nechalo aplikovat pouze:

  • 517 lidí starších 80 let
  • 239 lidí ve věku 75-80 let
  • 420 lidí ve věku 70-74 let
  • 681 lidí ve věku 65-69 let
  • 768 lidí ve věku 60-64 let

Nejvíce proočkovanou věkovou skupinou je věková kategorie 45-49.

 

Tečka za covidem? Vládní kampaň je zavádějící

Největší problém spatřujeme v selhání vládní kampaně Tečka a také v silném vlivu dezinformační kampaně, která jede v Česku naplno. S agresivními odpůrci očkování se setkávají sami naši zdravotníci při mobilních očkovacích výjezdech.

Jindřich Vobořil, ředitel Společnosti Podané ruce, k tomu říká: „Vládní kampaň je zcela zavádějící. Od začátku odborníci upozorňují na to, že bude potřeba přinejmenším zranitelné občany, jako jsou lidé staršího věku, přeočkovat třetí dávkou. Tečka svým sdělením odrazuje lidi od dalšího očkování,” říká Jindřich Vobořil a dodává: „Čísla jsou alarmující. Obávám se, že v zimě může  nastat situace, kdy okolní země neumožní našim občanům k nim cestovat.

 

Zájem o očkování celkově klesá

Kromě nezájmu o třetí dávku přestává být zájem i o očkování první a druhou dávkou. Přesto se Česká republika stále ještě nepřiblížila cílům, které si vláda v očkování stanovila. Obzvláště u seniorů v tom spatřuje naše organizace jako velký problém. Věková kategorie 80+ je plně proočkovaná jen z necelých 81 procent. Ve věkové kategorii 60 – 64 let, která je rovněž rizikovou skupinou, jsou čísla dokonce ještě nižší: plně naočkovaných je jich jen 74 procent. Míra proočkovanosti se výrazně liší podle krajů, nejméně vakcinovaných seniorů je v Moravskoslezském kraji. Společnost Podané ruce se snaží tento nepříznivý trend zvrátit realizací programu mobilního očkování v regionech.