Spouštíme aplikaci pro lidi bez domova a uživatele drog v Brně

Společnost Podané ruce ve spolupráci s IT experty dobrovolnické iniciativy společnosti Oracle vytvořila mobilní aplikaci, která v Brně pomůže drogově závislým a lidem bez domova. Aplikaci Čára, která vznikala déle než rok, uvedeme do života 15. prosince 2019 ve 14 hodin. Buďte u toho s námi! Zveme vás na neformální nedělní setkání v Kabinetu MÚZ v Brně, Sukova 4, kde se můžete dozvědět o mobilní aplikaci víc, diskutovat její vznik, vývoj i výhled do budoucnosti. Aplikace bude nyní volně ke stažení na Google Play.

K čemu aplikace slouží a jaké nabízí funkce?

Uživatelé v ní najdou průběžně aktualizované informace o sociálních službách a místech, kde se mohou zdarma nebo levně najíst, přenocovat, kde je přístup k bezplatné wifi či možnost dobití telefonu, kde mohou využít toalety nebo pitnou vodu. „Jsou to vesměs základní věci, ale my, co žijeme běžný život, k nim máme mnohem lepší přístup než lidé, kteří žijí úplně nebo částečně na ulici,“ vysvětluje Martin Boxan, ředitel Institutu expertních služeb Společnosti Podané ruce, který celý projekt od počátku vede.

Aplikace zprostředkuje také kontakt s odborně školeným sociálním pracovníkem, případně s tzv. peer pracovníkem, člověkem, který má vlastní zkušenost s tímto životním stylem. Důležitým prvkem jsou oznámení, která umožní rychle sdílet naléhavé informace, např. o aktuálně hrozbě v podobě nové nebezpečné drogy apod. Na správě aplikace se budou podílet jak odborní pracovníci, tak peer pracovníci, a výhledově také ověření uživatelé aplikace.

Aplikace vychází z potřeb uživatelů

Aplikace vznikla jako výsledek práce participativní pracovní skupiny, složené ze specialistů na vývoj mobilních aplikací a odborníků přes drogovou problematiku. “Profesionální vývojáři, lidé s velkým nadšením pro pomoc druhým, se na vývoji aplikace podíleli zcela bezplatně,“ doplňuje Martin Boxan. Klíčová byla praktická účast samotných uživatelů návykových látek se zkušeností života bez střechy nad hlavou. „Celou dobu jsme se snažili udržovat participativní přístup, kdy je uživatel od začátku součástí procesu a určuje vývoj služby na základě svých potřeb. Díky tomu se nemůže stát, že by naše aplikace nepřinesla cílové skupině užitek. Sami si ji vymysleli,“ popisuje Boxan.

Název aplikace v sobě nese hned několik symbolických významů. „V životě je mnoho čar, které člověka někam vedou. Čára často také něco odděluje, jde udělat čáru za něčím,“ vysvětluje Boxan. Název se váže i ke známému brněnskému místu setkávání, ulici České, které místní neřeknou jinak než “Čára”.

Nemá srovnání u nás ani v Evropě

Během přípravné fáze projektu pracovní skupina zjistila, že podobná aplikace je unikátem nejen v rámci České republiky, ale podle dostupných informací i v Evropě. Aplikace se stejným zaměřením funguje pouze v Chicagu v USA. Čára se zatím zaměřuje na město Brno, časem by ale nemělo nic bránit přenesení do dalších měst či regionů. „Rádi bychom informaci o aplikaci rozšířili také mezi další pomáhající organizace a sociální pracovníky. Zároveň se nebráníme spolupráci a jsme otevřeni dalším nápadům na zlepšení,“ doplňuje Boxan.