Scuk na škváře potřetí: Všichni kopali za jeden tým

Již třetím rokem se i letos v září uskutečnilo neformální setkání pracovníků Kontaktního centra a Terénních programů v Brně, skupiny Street Support a klientů služeb Společnosti Podané ruce. Čím jsou podobné akce jedinečné a jak tu letošní hodnotili její účastníci?

Hlavní část programu tvořil fotbalový zápas na jednom brněnském hřišti. Účastníci si také pochutnali na výborném guláši připraveném ze surovin, které pro tuto příležitost poskytla dobrovolnická skupina Food Not Bombs, Potravinová banka Brno a uplatnily se také domácí přebytky přítomných kuchtíků. Důležitou součástí Scuku na škváře je vždy také bazárek oblečení pro klienty, na který se organizátoři připravují již několik měsíců dopředu. Mnoho lidí má doma zbytečně spoustu pěkného oblečení, které už nenosí a toto je skvělý způsob, jak nepotřebné kousky předat dál těm, kteří je potřebují. S bazárkem letos pomohla také firma Ráj prádla, která klientům věnovala nové spodní prádlo, za což jí patří velké poděkování.

Není důležité se trefit do balónu, ale dobře si zahrát!

Scuk na škváře je příležitostí pro pracovníky, peery i klienty potkat se v jiném kontextu. Hrát v jednom týmu, jíst jedno jídlo a sdílet jeden prostor bez klasických hranic, které jsou nastaveny při využívání služeb. Letos se k akci nově přidalo i Kontaktní centrum DROM. „Těchto akcí se s kolegyní rády účastníme, protože poznáváme klienty i z jiné stránky než jen na káčku. Líbila se nám organizace akce, klienti vypadali spokojeně, počasí vyšlo a guláš byl výborný,“ uvedla Barbora Pohanková z DROMu.

Akce je určena pro každého, žádné zvláštní sportovní dovednosti nejsou vyžadovány. „Fotbal není moje parketa, stěží znám základní pravidla, a to nemluvím o totálním nepochopení existence tohoto sportu. Kolektivním sportům se úspěšně vyhýbám již od útlého mládí, ale scuk je scuk… Tady jdou osobní preference stranou,“ řekla se smíchem Johana, peer pracovnice ze skupiny Street Support a zároveň jedna z hlavních organizátorek. I přes drobná zranění a peripetie se zapomenutou naběračkou se akce vydařila na výbornou. „Připadalo nám, že mezi klienty a pracovníky panovala pohodová družná nálada, společně jsme si povídali, jedli guláš nebo hráli fotbal… Měli jsme ze setkání a jeho průběhu příjemný pocit a s klienty i kolegy jsme se dobře bavili,“ shodli se pracovníci Terénních programů v Brně.

Klienty čekala odměna

Kromě možnosti vybrat si oblečení v připraveném bazárku, byli klienti oceněni za dobrý výkon ve fotbale batohem, baterkou a něčím dobrým na zub. „Přišel jsem, protože je to tady úplně jinej svět. Není to, jako když člověk přijde na káčko, kde může být jen hodinu a i pracovníci tu s námi mluví jiným způsobem, než když jsem na káčku. Jsou více otevření a témata nejsou tak jednostranná,“ popsal svoje dojmy jeden z klientů, který se akce zúčastnil. Klienti se pak shodli na tom, že by rádi poznali více lidí ze Společnosti Podané ruce včetně vyššího vedení a příště si zahráli fotbal také s nimi.