Street Support: lidé se zkušeností závislosti pomáhají v době pandemie

Společenská solidarita vyvolává představu pomoci těch lépe situovaných a šťastnějších směrem k těm, kteří takové štěstí v životě neměli. Že tomu tak nemusí být vždy, dokazují aktivity skupiny Street Support, která sdružuje lidi se zkušeností závislosti a sociálního vyloučení. Ve středu 29. dubna začne brněnská skupina distribuovat věci ze svého sociálního šatníku tam, kde je nejvíc třeba – v nově otevřeném denním centru pro lidi bez domova na ulici Vlhká v Brně.

Před dvěma lety Společnost Podané ruce s podporou města Brna stála u vzniku unikátního projektu zapojování lidí s vlastní zkušeností s drogami do pomoci lidem ve stejné životní situaci. Takzvaní „peer workers“ distribuují harm reduction materiál a potravinovou pomoc lidem, ke kterým se běžní terénní pracovníci nedostanou, a slouží jako spojnice mezi lidmi na ulici, uživateli drog a systémem sociální pomoci. Kromě toho se organizují a vymýšlejí nové aktivity, jak pomoct těm, jejichž situaci ze svého života znají. Sami tím získávají nové zkušenosti a podporují svou vlastní cestu k zotavení.

Vedle terénní práce má skupina na starost distribuci z potravinové banky a sociální šatník, aktivity, které pomohly již desítkám lidí. Peerka Eva Š., která s nápadem na šatník přišla, o něm říká: “Šatník jsme začali dávat dohromady v září 2019 a naostro jsme ho zprovoznili v lednu 2020. Nabízíme kompletní nabídku oblečení, sezónní vybavení a zaměřujeme se na specifické potřeby lidí na ulici. Lidi na ulici poptávají většinou mikiny a věci s kapsami na zip, aby si mohli schovat cennosti a nikdo je v noci neokradl. Oblečení nám věnují dárci, většinou lidi ze sociálních služeb a jejich rodinní příslušníci.”

V současné pandemické situaci se ukazuje, jak jsou aktivity peer pracovníků důležité. Nejenže mohou tlumočit hlas lidí zespoda, poskytovat potřebnou pomoc tam, kam se konvenční služby nedostanou, ale také aktivně pomáhají. Markéta Čtvrtečková, sociální pracovnice, která skupině pomáhá se organizovat, uvádí: „Od začátku pandemie nám bylo jasné, že chceme být tam, kde budeme nejvíc užiteční. Rozhodli jsme se tedy jednu z našich hlavních aktivit, sociální šatník, nabídnout nově otevřenému dennímu centru pro lidi bez domova. Je to naše vyjádření solidarity jak s lidmi bez domova, tak s nově otevřenou službou, která potřebuje v krátkém čase sehnat co nejvíce podpory, a jejími pracovníky, kteří dělají strašně důležitou práci.

Do budoucna bude skupina Street Support kromě aktivní práce v denním centru pokračovat v distribuci potravinové pomoci a správě aplikace pro brněnské lidi bez domova nazvané Čára. A také bude plánuje obnovit vlastní sociální šatník. K tomu bychom rádi připojili výzvu s žádostí o odložené oblečení, které by ještě mohlo dále posloužit těm nejpotřebnějším. Pokud byste chtěli podpořit doplnění šatníku, postaráme se o to, aby se darované věci dostaly k lidem, kteří je skutečně potřebují. Kontaktovat nás můžete na mailu cara@podaneruce.cz nebo na telefonním čísle 771 136 289. 

 

Společnost Podané ruce o.p.s.

Projekt Participace

M: +420 773 180 590

E: ctvrteckova@podaneruce.cz