Jak poznáte, že máte problém se závislostí? Pro-Dialog nabízí bezplatné poradenství

Vymyká se vám pití alkoholu z rukou, ale nevíte, jestli je to už problém? Sázíte na sport a vaše dluhy přestávají být únosné? Užíváte nelegální látky a chtěli byste to jinak? Nedokážete usnout bez prášku na spaní a zvyšujete dávky? Přijďte se o tom nezávazně a bezplatně poradit do brněnského Terapeutického centra Společnosti Podané ruce.

Pro-Dialog je služba, kterou nabízí Terapeutické centrum v Jihomoravském kraji. Centrum se zaměřuje na pomoc lidem, kteří se potýkají s nějakou formou závislosti nebo problémovým užíváním návykových látek. Poradenství a podporu poskytuje i jejich blízkým. „Pro-Dialog je však vhodný i pro člověka, který závislý není, ale začal si všímat, že nad něčím začíná ztrácet kontrolu. Ať už se jedná o pití alkoholu, sázení, spekulace na burze nebo třeba užívání léků a nelegálních drog,“ vysvětluje terapeut Jan Pokluda.

Pro-Dialog pomáhá i příbuzným a blízkým: Příběh paní Zdeňky není ojedinělý

Službu Pro-Dialog nedávno využila klientka, říkejme jí třeba paní Zdeňka, které dělá starosti její manžel. Již delší dobu pozoruje, že manžel sází na sport, nicméně v poslední době je navíc nedůtklivý a podrážděný. Nechce se s ní moc bavit a Zdeňka začíná mít podezření, že je opět zadlužený. Už se to stalo jednou před několika lety, kdy se sázením zadlužil desítkami tisíc korun. Tehdy si vzal půjčku od nebankovní společnosti a neřekl jí to. Přišla na to tak, že náhodou uviděla na stole mezi jeho věcmi smlouvu o půjčce. Nakonec se ukázalo, že takových půjček měl manžel víc a dlužil více než 100 000 Kč. Tehdy ji dost zasáhlo, že jí o tom neřekl a zároveň si uvědomila, že jí v řadě věcí okolo hraní lhal. Půjčku po několika měsících s pomocí širší rodiny splatili. Manžel se jí tehdy zapřísáhl, že se to nebude opakovat a hrát bude jen s menšími částkami. Zdeňka mu hraní nechtěla zakazovat úplně, přece jen sledování sportovních zápasů bylo jeho koníčkem už řadu let. Před nedávnem však našla v jeho kapse účtenku se sázkou za 10 000 Kč. Když se na to muže ptala, snažil se odvést řeč jinam a tvrdil, že mu tahle sázka vyšla. Zároveň ale nedokázal vysvětlit, kde jeho výhra je. Zdeňka má velké obavy, že do toho její muž spadl znovu a neví si rady, co má dělat.

Každá situace má řešení. Získejte nový pohled na svoje problémy!

Pro-Dialog nabízí možnost bezplatné a nezávazné porady s profesionálním terapeutem o tom, jakým způsobem znovu získat kontrolu a jaké další kroky ke změně lze podniknout. „Se Zdeňkou jsme na Pro-Dialogu mluvili o tom, jaké má možnosti. Ukázalo se, že pro ni může být užitečné stanovit si, jaké chování je pro ni ještě u manžela akceptovatelné. Na sezení přišla na to, že pro ni není přijatelné, aby její muž hrál s tak vysokými částkami. Bude po něm chtít výpisy z účtů, a pokud na to její muž nepřistoupí, bude zvažovat, jak to bude s jejich vztahem dál,“ popisuje Jan Pokluda a dodává: „Zároveň jsme Zdeňce nabídli, že příště může přijít i se svým mužem, aby si o sázení mohli promluvit společně a zároveň se domluvili na dalším postupu.“

Pro-Dialog nabízí informace o službách Terapeutického centra

V konzultačních hodinách se také můžete jen přijít informovat o tom, jaké další služby nabízí Terapeutické centrum. A pokud pracujete pro nějakou organizaci, Pro-Dialog je určen i pro vás – přijďte se informovat, jaké služby může centrum nabídnout vašim klientům a jak v jejich situaci dále postupovat.

Služba Pro-Dialog je zdarma a probíhá každý týden v Terapeutickém centru v Brně na ulici Hilleho 5 (1. patro), v úterý 14:30 – 16:00 a ve čtvrtek 9:30 – 11:00. Můžete přijít bez objednání kdykoliv v těchto stanovených časech. Pro další informace kontaktujte terapeuty Jana Pokludu (775 882 605, pokluda@podaneruce.cz) nebo Katarínu Kotrasovou (778 744 683, kotrasova@podaneruce.cz).