Zahajujeme kampaň na očkování posilovací dávkou

Brno, 2. září – Očkovací kampaň pro očkování posilujícími dávkami zahájila dnes Společnost Podané ruce. Kampaň podpořili také Petr Smejkal, hlavní epidemiolog IKEMu, a Jan Konvalinka, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Jejich podobizny jsou k vidění na propagačních plochách v Brně. V očkovacím centru Bohéma se mohou od 12. září nechat zájemci naočkovat novou modifikovanou vakcínou Comirnaty Original/Omicron BA.1.

 

Společnost Podané ruce upozorňuje na benefity očkování dlouhodobě. „Naše studie ukazují, že hladina protilátek po očkování proti COVID-19 v řádu několika málo měsíců klesá a ochrana proti infekci se snižuje. Podzim je tradičním obdobím respiračních onemocnění a COVID-19 ještě zdaleka neřekl poslední slovo. V našem očkovacím centru Bohéma v Janáčkově divadle provádíme přeočkování proti COVID-19 novými účinnějšími modifikovanými mRNA vakcínami, přijít se přeočkovat může každý. Sníží tím významně riziko infekce, ale zejména jejího těžkého průběhu a úmrtí,” uvádí ředitel výzkumu a vzdělávání Společnosti Podané ruce a epidemiolog Viktor Mravčík.

Na podporu očkování si Podané ruce připravily kampaň, jejími tvářemi jsou Petr Smejkal a Jan Konvalinka. Ředitel společnosti Jindřich Vobořil vysvětluje důvod jejich zapojení do brněnské kampaně: „Po celou dobu trvání covidové epidemie byli Smejkal s Konvalinkou velkými podporovateli toho, co naše společnost dělala. Požádali jsme je proto, aby se stali tvářemi současné kampaně na přeočkování.

Petr Smejkal, hlavní epidemiolog IKEMu a šéf skupiny MeSES k tomu říká: „Činnost Společnosti Podané ruce byla po celou dobu epidemie o několik kroků napřed. Jak jsem říkal loni při vystoupení na brněnském Mendel festivalu – kdyby se celá Česká republika chovala jako Podané ruce, neřešili bychom zdaleka takové problémy. Testování, které u nás spustily mezi prvními, nás mohlo ušetřit minimálně několika týdnů lockdownů a zachránilo by mnoho životů, pokud by to nebylo celé pouze v Brně, ale celostátně. Stejné to bylo u očkování. Pokud by se očkovalo podle jejich přístupu, dobrovolně by se nechalo naočkovat daleko více lidí, čímž by se zachránilo hodně životů.”

 Přístup Společnosti Podané ruce k očkování byl jiný především v tom, že od samého začátku nabízely očkování bez předchozí registrace a maximálně se snažily přiblížit očkování lidem. Naše mobilní týmy vyjížděli do čtyř krajů České republiky, jezdili jsme také očkovat imobilní pacienty.

COVID-19 stále není za námi. V současnosti se mu nevěnuje příliš velká pozornost a Podané ruce jsou prakticky jediní, kteří hlasitě říkají, že podzimní přeočkování je důležité. Zvláště pro starší populaci. Prevence je totiž vždy levnější než hasit případný požár a je opravdu škoda každého života, který kvůli těžkému průběhu COVIDu vyhasne. Očkování je nejúčinnější zbraní proti COVIDu a ještě tuto sezónu lze další posilující dávku vakcíny jednoznačně doporučit,“ říká Jan Konvalinka, současný ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.

Vobořil dodává: „Nehodláme nikoho k očkování nutit, je to nyní zcela na rozhodnutí každého, ale můžeme to na základě našich zkušeností za poslední rok a půl jenom doporučit.”

 

Praktické informace:

Společnost Podané ruce ve svém očkovacím centru Bohéma, které se nachází v prostorách Janáčkova divadla v Brně, od pondělí 12. září provádí přeočkování proti COVID-19 novými modifikovanými mRNA vakcínami. K dispozici je modifikovaná vakcína Comirnaty Original/Omicron BA.

Od zahájení nové vlny očkování od 18. července 2022 bylo v očkovacím centru Bohéma v Brně naočkováno téměř 5 tisíc dávek vakcíny, z toho většinu (70 %) tvořily čtvrté dávky.  

Očkovací centrum Bohéma se nachází v budově Janáčkova divadla, je otevřeno 6 dní v týdnu od pondělí do soboty. Očkuje se od pondělí do soboty. Společnost Podané ruce zahájila provoz v Bohémě v červenci 2021 a byla první nestátní organizací, která otevřela podobné velkokapacitní walk-in očkovací centrum, kde je možno se naočkovat i bez předchozí registrace. Centrum vzniklo ve spolupráci se statutárním městem Brnem a Diecézní charitou Brno, za podpory Jihomoravského kraje. Z celou dobu fungování centra v něm bylo podáno přes 87 tisíc dávek vakcíny, dohromady i s mobilním očkováním Společnost Podané ruce podala přes 138 tisíc dávek vakcíny.

Provozní doba OC Bohéma:

Po – Čt  8-16

Pá  8-12 14-19

So  8-12

Kontakt pro média:

Kristýna Férová

ferova@podaneruce.cz

778 776 127