Očkovací trucky na Moravě lákají neregistrované na snadnou dostupnost a jednorázovou vakcínu
Také v Jihomoravském kraji se Společnost Podané ruce snaží nabídnout snadný přístup k vakcinaci a přivézt vakcíny lidem až na náves či na náměstí jejich města či obce. Očkovací trucky nyní začínají brázdit i Slovácko a Horňácko, neregistrované lákají také na jednodávkovou vakcínu od společnosti Johnson & Johnson. Ve spolupráci s městem Veselí nad Moravou očkování zahajují trucky moravskou roadshow právě zde. Podané ruce jako poskytovatel sociálních služeb zároveň apelují na všechny, aby zvolili tento způsob ochrany sebe a svých blízkých, a zdůrazňují, že očkování je cestou k ochraně starších a zranitelnějších lidí kolem nás a cestou ven z dalších lockdownů.
První zastávku trucku na Moravě provází obrovský zájem starších občanů
Společnost Podané ruce ve spolupráci s Charitou a s Pardubickým krajem již v polovině června rozjela první tzv. mobilní očkování i pro neregistrované. „Princip je jednoduchý,” vysvětluje ředitel Společnosti Podané ruce Jindřich Vobořil. „Abychom zvýšili proočkovanost, je nutné přijet přímo za lidmi, až ‘ke dveřím‘. Mnoho lidí totiž nebude jezdit daleko do očkovacích center, složitě se registrovat a nechat si diktovat termíny. V Pardubickém kraji to jako první začali takto dělat a hned se to projevilo na vyšším zájmu lidí.” Vobořil dodává: „je to jedno z mála možných opatření, jak ven z dalších lockdownů a ochránit především naše seniorů.“
Nyní k tomuto způsobu očkování přistoupil i Jihomoravský kraj a trucky Společnosti Podané ruce začínají brázdit i Jižní Moravu. Ve čtvrtek 5. srpna a v pátek 6. srpna se rozjíždí ve spolupráci s městem Veselí nad Moravou očkování právě zde. Po oba dny bude truck přistaven na náměstí Míru u kina Morava.
První den očkování ve Veselí nad Moravou doprovází velký zájem veřejnosti. Za první tři hodiny ve čtvrtek naočkoval mobilní tým téměř 200 lidí – 102 z nich první dávkou vakcíny Pfizer a 90 lidí jednodávkovou vakcínou od firmy Johnson & Johnson. Především v dopoledních hodinách tvořili většinu zájemců senioři starší 70 let, často špatně pohybliví, kteří se mnohdy dostavili k trucku s pomocí své rodiny. „Je vidět, že tuto skupinu obyvatel neoslovují velká očkovací centra a že je pro ně složité vyjet za vakcínou k praktickému lékaři,“ doplňuje Jindřich Vobořil. „Právě mobilní očkování se ukazuje jako vhodný způsob, jak zvýšit proočkovanost v této věkové skupině.“
Vyrovnaný zájem o oba typy vakcíny ukazuje, že nejen mladší lidé tedy ocení vakcíny jednodávkové. To znamená, že 15 dnů po aplikaci mají očkovaní průkaz a možnost pohybovat se bez omezení.
Vzhledem k velké poptávce posílí Podané ruce v pátek 6. srpna očkovací tým o dalšího očkujícího, celkem tu budou pracovat tři. Jako odborný dohled – atestovaný lékař, který s klientem provede úvodní pohovor – se jako dobrovolník nabídl Roman Kraus, bývalý ředitel Fakultní nemocnice sv. Anny a stávající předseda senátního zdravotnického výboru. V dalších dnech se truck chystá například do Moravské Třebové, Dlouhé Loučky nebo Mikulova. Aktuální seznam zastávek najdou lidé na webu www.ockujemecr.cz.
Maximálně zpřístupnit očkování
Společnost Podané ruce je první nestátní organizací, která otevřela walk-in očkovací centrum a rozjela očkování s pomocí medical trucků. Jindřich Vobořil, ředitel Společnosti Podané ruce, o.p.s., k tomu říká: „Proočkovanost populace se nyní pohybuje zhruba na 50 %. Pokud se chceme připravit na další vývoj situace, je nutné nabídnout lidem snadnou cestu k očkování a zvýšit zájem i informovanost o něm. Společnou ambicí je zvednout proočkovanost alespoň na 75 %, aby se neopakoval scénář z minulé zimy.“
Podané ruce také zahájily program očkování ve firmách, institucích a sociálních službách. Je to jeden z dalších kroků, jak očkování zpřístupnit všem. Mezi prvními navázala organizace spolupráci s ČT nebo Novou Mosilanou. Službu bude nabízet i dalším firmám.
Jindřich Vobořil uzavírá: „Naším cílem je udržet očkovací týmy funkční po téměř dva roky, jak to chystají německy mluvící země kolem nás. I naše průběžná měření protilátek u seniorů naznačují, že přeočkování v dalších letech bude nutné. Myslíme si, že organizace Podané ruce a Charita Česká republika dokázaly během různých krizí, jako je právě tato pandemie, že právě neziskový sektor je ten, který má sílu a důvěru k vytvoření podmínek spolupráce s celou veřejností a s jednotlivými komunitami v prevenci dalšího šíření onemocnění covid-19.”