Očkovací centrum i mobilní týmy jsou připraveny pomáhat

Společnost Podané ruce na Dni otevřených dveří představila prostory velkokapacitního očkovacího centra,  očkovací mobilní týmy a návrhy preventivních opatření další období. Prezentovala veřejnosti také možný plán prevence nemoci Covid-19, který kromě ochrany především zranitelných obyvatel sleduje i cíl udržení otevřené ekonomiky a života města.

Očkovací centrum Podaných rukou ve spolupráci s Diecézní charitou Brno očkuje zatím pouze imobilní pacienty, je však nachystáno pomoci zdravotnímu systému, zvýšit komfort dostupnosti a tím i potřebné procento proočkovanosti. Čeká jen na dodání většího počtu vakcín. Společnost zároveň představila jeden ze dvou speciálně upravených očkovací trucků. Ty mohou – ideálně ve spolupráci s praktickými lékaři – dovézt očkování i do méně dostupných částí kraje k těm, kteří by si za ním sami nedojeli. Zároveň již ve spolupráci s krajským úřadem jezdí napříč krajem speciální očkovací sanitka pro imobilní občany. Tyto kroky bylo možné realizovat také díky spolupráci a podpoře statutárního města Brna a některým významným sponzorům.

„Očkování imobilních pacientů je po dohodě s hejtmanem Jihomoravského kraje Janem Grolichem nyní prioritní spoluprací. Zdravotní pojištění tyto výjezdy nepokrývá a je logické, že je budou zajišťovat právě neziskové organizace, jako je naše společnost a Diecézní charita,“ říká Jindřich Vobořil, ředitel Společnosti Podané ruce o.p.s., a dodává: „Ordinace na kolečkách, tedy naše mobilní trucky, a naše centrum budou sloužit občanům i v dalším období po první vlně očkování. Již na podzim se začneme bavit o přeočkování a příští léta bude potřeba tuto službu udržet.“

Primátorka statutárního města Brna Markéta Vaňková říká: „Od začátku pandemie se snažíme ochránit obyvatele Brna, především ty nejohroženější, jako jsou senioři, lidé vyžadující speciální péči nebo lidé bez přístřeší. Nasloucháme odborníkům a aktivně se připravujeme na vývoj situace. Na podzim se nám podařilo rozjet plošné testování v domovech seniorů a pečovatelských domech o měsíc dříve, než takový krok schválila vláda. Předpokládáme, že i nadále bude Brno potřebovat dlouhodobou strategii testování a očkování. Kromě role zdravotníků a lékařů vnímám nezastupitelnou roli sociálních pracovníků a roli neziskového sektoru v boji s koronavirem. Dlouhodobě spolupracujeme i se Společností Podané ruce, přivítali jsme návrh na vznik očkovacího centra, podpořili jsme ho bezplatnou výpůjčkou prostor a stavebními úpravami ve výši bezmála 600 000 Kč.“

Unikátní bezpapírové, nízko-administrativní IT řešení

Předpokládaná kapacita očkovacího centra v Janáčkově divadle je až 1 500 lidí denně. Nízký stupeň administrativy zajistí IT systém od firmy Medikus. Klientům stačí jeden podpis u vchodu. Jindřich Vobořil doplňuje: „Unikátní na našich zařízeních je také to, že vše bude bezpapírové. Tím šetříme drahý čas zdravotníků. Dali jsme téměř půl milionu korun do IT řešení tak, aby od začátku až do konce celou administrativu za zdravotníky dělal chytrý IT systém.“

 

Každá z ordinací trucku vyočkuje až 120 dávek denně

Strategií společnosti je nasadit očkovací týmy v brněnském centru i v terénu, dostat tak vakcínu blíž k lidem a proočkovat prakticky celé skupiny rizikových a imobilních čekatelů. Zároveň se tak uvolní kapacity odborného zdravotnického personálu z nemocnic, který dnes namísto léčby vážně nemocných poskytuje úkony, jaké bez problému zvládnou praktici spolu s nevládními organizacemi. Ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman k tomu říká: „Vzhledem k tomu, že velkokapacitní očkování není jen zdravotnický úkon, ale také obrovský kus organizační práce, jsou naše organizace pro takový typ činnosti mnohem více uzpůsobeny. Vnímám to tak, že jde vlastně o humanitární krizi, a pomoc v takových situacích je našim posláním.“  

MUDr. Jiří Dolák, odborný ředitel Společnosti Podané ruce pro zdravotnickou péči, doplňuje: „Jako organizace působící v oblasti zdravotních služeb desítky let můžeme garantovat nejvyšší kvalitu poskytované služby. Ve spojení s lékaři dokážeme vytvořit velmi efektivní systém na co nejrychlejší proočkování populace.“

MUDr. Roman Kraus, bývalý ředitel FN Bohunice a stávající šéf senátního zdravotnického výboru, dodává: „Nemocnice mají léčit, ne očkovat. Tato chybná cesta s sebou bohužel nese zanedbávání standardní péče, která je nyní velmi omezena. Očkovat se bude ještě velmi dlouho a Česko musí mít páteřní systém očkování postaven tak, aby nebyl závislý na nemocnicích.“

U mobilních očkovacích týmů, které nyní plánujeme na dobu 5 měsíců, dokáže každá ordinace podat při maximálním výkonu až 120 dávek denně. Největší truck typu C s 12 ordinacemi je tedy schopen podat za 5 měsíců až 155 520 dávek a naočkovat až 77 760 unikátních osob.  Mnohem složitější jsou výjezdy k imobilním pacientům pomocí sanitky. K dnešnímu dni má sanitka za sebou prvních 2 493 km a mobilní týmy naočkovaly 172 lidí v 51 obcích. 

Dosavadní vakcinace a antigenní testování ve firmách a institucích pomohly snížit virovou nálož v populaci, neznamenají však úplné ukončení šíření pandemie. Naším cílem je udržet očkovací týmy funkční po téměř dva roky. Velké nákladní návěsy mohou v ideálním případě brázdit celou republiku, nejen Jihomoravský kraj,“ vysvětluje Jindřich Vobořil.

 

Práce s ohnisky: Testování a sledování protilátek po očkování v populaci

Úlohou mobilních týmů navíc bude v regionech nebo ve vyloučených lokalitách vytipovávat a označovat ohniska testováním a trasováním přes mobilní trasovací týmy. Předpokládáme komunikaci a práci s komunitami. Ve spolupráci s hygienou, hasiči, celní správou, městskou policií a humanitárními organizacemi je pak možné zavádět čistě regionální karanténní opatření bez plošného lockdownu.

8. a 9. května 2021 realizovala Společnost Podané ruce první studii virus neutralizačních protilátek u vybraných 500 osob. Ze závěrů vyvodí některé možnosti, jak naplánovat další vakcinaci, a zda bude průběžně potřeba přeočkovat lidi, u nichž hladina protilátek klesá pod potřebnou hodnotu. Společnost plánuje vytvořit kapacity pro testování protilátek po očkování u vybraných skupin (pracovníci ve školství, zdravotníci, klienti a pracovníci sociálních služeb). Největší riziko opět představují domovy pro seniory. Občané Brna se budou moci otestovat v brněnském centru.

I zde zapojení nevládních organizací (viz příklady Německa či Rakouska) snímá zátěž ze zdravotního systému vyčerpaného roční krizí. Jindřich Vobořil upozorňuje na nezastupitelnou úlohu nestátního sektoru: „Vláda často podceňuje komunitní práci a mobilizaci obyvatelstva ve spolupráci jak obyvatel mezi sebou, tak v komunikaci do každé obce a každé domácnosti. Lidé nemají dost relevantních informací, aby sami byli aktivní, aby se opět vytvořily dobrovolné skupiny, které by zmobilizovaly komunitu k aktivní prevenci. K této činnosti má nejvíce nástrojů právě nevládní sektor.“