Očkování blíž lidem: Bez registrace v centru, mobilním truckem do obcí
Očkovací centrum Bohéma zahajuje provoz ve čtvrtek 22. července. Společnost Podané ruce je tak první nestátní organizací, která otevře walk-in očkovací centrum. Vybudovala ho ve spolupráci se statutárním městem Brnem a Diecézní charitou Brno, za podpory Jihomoravského kraje, který dodá vakcíny. Centrum nabídne návštěvníkům možnost nechat se naočkovat bez registrace přímo v centru města, sedm dní v týdnu. Zavede i registraci, která umožní zvolit si termín podle potřeby. Klientům nabídne jedinečnou možnost vybrat si ze dvou druhů vakcín. Kromě toho bude organizace očkovat také v rámci mobilních týmů přímo v terénu v jednotlivých obcích. Chce tak zvýšit potřebnou proočkovanost v kraji.
Maximálně zpřístupnit očkování
Jindřich Vobořil, ředitel Společnosti Podané ruce, o.p.s., k tomu říká: „Proočkovanost populace se nyní pohybuje zhruba na padesáti procentech. Pokud se chceme připravit na další vývoj situace, je nutné nabídnout lidem snadnou cestu k očkování a zvýšit zájem i informovanost o něm. Společnou ambicí je zvednout proočkovanost alespoň na 75 %.“ Tomu je přizpůsobena otevírací doba očkovacího centra až do večerních hodin včetně víkendů, aby si lidé nemuseli brát v zaměstnání volno. Dalším krokem, kterým chtějí Podané ruce zvýšit zájem o vakcinaci a důvěru v ni, je možnost volby dvoudávkové nebo jednodávkové očkovací látky.
Primátorka města Brna Markéta Vaňková říká: „Otevření dalšího walk-in centra je součástí naší dlouhodobé strategie testování a očkování, která je v kontextu České republiky jedinečná. Nasloucháme odborníkům a aktivně se připravujeme na vývoj situace v dalších měsících a letech. Brno má díky tomu, že jako první v republice zavedlo pravidelné testování mezi zranitelnými skupinami, v přepočtu na deset tisíc obyvatel nejméně mrtvých v kraji. Se Společností Podané ruce spolupracujeme dlouhodobě, přivítali jsme návrh na vznik očkovacího centra, podpořili jsme ho bezplatnou výpůjčkou prostor a stavebními úpravami ve výši bezmála 600 000 Kč.“
Jednoduchý přístup k očkování dlouhodobě prosazuje i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich: „Přišel čas, kdy začíná být více vakcín než zájemců. Podle naší krajské očkovací strategie, kterou jsme schválili v únoru, tak zapojujeme do očkování čtvrtý pilíř. Některé lidi zkrátka děsí formality, které očkování provázejí, a zvláště starší ročníky si nevěří třeba na rezervaci termínu online. Pak jsou tady vysoce vytížení zájemci, kteří neradi plánují dlouho dopředu, nebo ti, kteří se rozmyslí na poslední chvíli, třeba před dovolenou. Všechny tyto skupiny se teď můžou spontánně rozhodnout, jednoduše přijít na místo a mají vystaráno,“ podotkl hejtman Grolich.
První den provozu OC Bohéma využije k očkování i Jiří Kasala, radní pro zdravotnictví Jihomoravského kraje. „Pokud jde o pandemii, ještě není vyhráno, stále musíme chránit především zranitelné skupiny obyvatel. Proto jsem se rozhodl nechat se zde naočkovat, abych chránil své blízké, a doufám, že i další mladí lidé se nechají inspirovat,“ říká radní Kasala. Díky vakcínám od Jihomoravského kraje mohou Podané ruce zahájit také provoz mobilních týmů – další v řadě kroků, jak dovézt vakcíny blíže k lidem. „Ty mohou očkování přivézt například přímo do firem, na pracoviště, a umožnit tak zodpovědným zaměstnavatelům ochránit svůj pracovní tým, “ dodává Jiří Kasala.
Předpokládaná kapacita očkovacího centra v Janáčkově divadle je až 1 500 lidí denně. Nízký stupeň administrativy zajistí IT systém od firmy Medikus. Jindřich Vobořil doplňuje: „Unikátní na našich zařízeních je také to, že vše bude bezpapírové a bezadministrativní. Tím šetříme drahý čas zdravotníků. Dali jsme téměř půl milionu korun do IT řešení tak, aby od začátku až do konce celou administrativu za zdravotníky dělal chytrý IT systém.“
Zvýhodněné parkování v podzemních garážích u Janáčkova divadla nabídne klientům očkovacího centra společnost TYMET PARKING, a.s., provozovatel JD PARKINGU. Při vjezdu obdrží klienti parkovací lístek, po naočkování jim ho personál v OC Bohéma orazítkuje. Cena za první hodinu parkování bude 10 korun, každá další bude účtována dle platného ceníku garáží. I díky této spolupráci Společnosti Podané ruce s JD PARKING bude očkování veřejnosti pohodlnější.
Očkovací trucky a sanitka přivezou očkování do firem, vzdálených obcí i k nepohyblivým lidem
Podané ruce a Diecézní Charita Brno budou očkovat nejen v Brně, ale po celé republice, a to ve speciálně upravených trucích s mobilními ordinacemi, které dovezou vakcíny přímo do obcí, co nejblíže k lidem a nejkomfortněji. „Naším cílem je výrazně pomoci k dokončení očkování seniorů 80+ a dalších rizikových skupiny. Na rozdíl od sousedních zemí nemáme dostatečnou proočkovanost této věkové kategorie. Proto chceme přivézt lidem vakcínu až před práh nebo na náves a zajistit snadný přístup občanů ze vzdálenějších regionů, imobilních lidí a rizikových skupin. Zdravotní pojištění tyto výjezdy nepokrývá a je logické, že je budou zajišťovat právě neziskové organizace, jako je Společnost Podané ruce, o.p.s. a Diecézní charita. Velké nákladní návěsy mohou brázdit celou republiku,“ říká ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman s tím, že trucky již pomáhají v Pardubickém kraji. V Pardubicích tak bylo vyočkováno 5124 dávek vakcíny, v Chrudimi 2168 dávek.
S očkováním imobilních pacientů, kteří se za vakcínou sami nedostanou, začaly Podané ruce společně s Charitou už na jaře. Jejich mobilní týmy naočkovaly 452 dávek ve třech krajích, minulé úterý začaly s druhou dávkou. Od minulého týdne společně očkují i lidi bez domova, a to v rámci sociálních služeb pro lidi bez domova v Brně, Znojmě a dalších městech. Dohromady již bylo mezi lidmi bez přístřeší vyočkováno 150 dávek vakcíny.
Podané ruce také nově zahajují program očkování ve firmách, institucích a sociálních službách. Je to jeden z dalších kroků, jak očkování zpřístupnit všem. Mezi prvními navázala organizace spolupráci s Českou televizí nebo Novou Mosilanou. Službu budou Podané ruce nabízet i dalším firmám.
Jindřich Vobořil, ředitel Společnosti Podané ruce, uzavírá: „Naším cílem je udržet očkovací týmy funkční po téměř dva roky, jak to chystají německy mluvící země kolem nás. I naše průběžná měření protilátek u seniorů naznačují, že přeočkování v dalších letech bude nutné. Myslíme si, že organizace Podané ruce a Charita Česká republika dokázaly během různých krizí, jako je právě tato pandemie, že právě neziskový sektor je ten, který má sílu k vytvoření podmínek spolupráce s celou veřejností a s jednotlivými komunitami v prevenci dalšího šíření onemocnění covid-19.”
Více informací k provozu centra zde: http://www.ockujemecr.cz/