NZDM v Kroměříži pomáhá už tři roky

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež v Kroměříži vzniklo 1. ledna 2017 a sociální služby primární prevence poskytuje už tři roky.

Dětem a dospívajícím, kteří jsou nějakým způsobem sociálně znevýhodnění či ohrožení, se bezplatně a anonymně věnujeme formou sociálně terapeutických a výchovně vzdělávacích činností. Naším posláním tedy je motivovat a podporovat klienty k aktivnímu přístupu k životu a k řešení osobních potřeb a problémů.

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež v Kroměříži vzniklo v lednu 2017. První rok a půl jsme sídlili na Lutopecké ulici na konci města, daleko od cílové skupiny dětí, pro které je zařízení určeno. V jednom a půl úvazku jsme nelenili a započali síťování, vyhledávání potenciálních uživatelů, vytipovávání vhodných lokalit pro terénní formu služby. Drželi jsme se hesla: „Když nejde hora k Mohamedovi, musí jít Mohamed k hoře“.

Díky výborně nastavené komunikaci a spolupráci se zástupci města se nám podařilo v létě 2018 přestěhovat do centra města na Hanácké náměstí. Našli jsme tak velmi praktické místo s hezkými, dvojnásobnými prostory, kam jsme mohli nalákat jak stávající uživatele, tak i uživatele úplně nové. V tu dobu jsme již měli dva celé úvazky a pravidelně jsme navštěvovali lokalitu se zvýšeným množstvím sociálně nežádoucích jevů, takzvaný „Děvín“. Neusnuli jsme na vavřínech a pilně jsme chodili s PowerPointovou prezentací plnou fotografií představovat službu po základních školách. Třídu po třídě, dítě po dítěti, jsme je seznamovali s nabídkou služeb a činností, které nabízíme.

Od ledna 2019 se náš tým rozrostl o třetí úvazek a my jsme díky tomu mohli registrovat terénní formu služby. V současné chvíli se zaučuje nový kolega na DPP, který bude 2x v týdnu posilou terénní formy programu.

Díky štědrosti našich donátorů jsme vybavili klub i terén spoustou sportovního, výtvarného, ale i výpočetního materiálu. Můžeme pořádat celé spektrum různě zaměřených besed a workshopů, kde si, jak doufáme, každý náš uživatel najde téma, které ho zaujme a vtáhne do děje.

Služba tak prošla od svého vzniku obrovský kus cesty. Pro srovnání vývoje služby, v roce 2017 proběhlo 956 kontaktů, v roce 2019 to bylo již 2684 kontaktů. V roce 2017 proběhlo 169 individuálních intervencí, v roce 2019 vzrostl počet individuálních intervencí na celkový počet 304. Skupinových intervencí bylo v roce 2017 celkem 192, v roce 2019 vzrostl počet na 479.

 

NZDM v Kroměříži

Velehradská 625

767 01 Kroměříž

T: +420 770 120 865

E: nzdm.km@podaneruce.cz