Největší testovací centrum v Česku končí

Testovací centrum na brněnském výstavišti ukončuje svůj provoz. Od 1. září přesouvá Společnost Podané ruce svůj test point do očkovacího centra Bohéma v Janáčkově divadle. Organizace se tak rozhodla kvůli klesajícímu zájmu veřejnosti, a zejména kvůli snížení úhrad za antigenní testy od pojišťoven. V důsledku toho jsou již od června Podané ruce nuceny testování dotovat vlastními finančními prostředky, tento model však už není nadále udržitelný. Organizace ale našla řešení, které bude pro Brňany maximálně pohodlné – testování a očkování bude nově pod jednou střechou, přímo v centru města.

V důsledku snížení úhrad z 350 korun na 200 korun za test nejde velkokapacitní centrum udržet nadále v chodu. Cena nestačí na pokrytí nákladů, Podané ruce používají totiž vysoce kvalitní přístrojově vyhodnocované testy, které jsou pochopitelně dražší. Aktuálně každý provedený test doplácí Podané ruce 45,6 korunami. „Jen za srpen jsme tak zaplatili přes 170 tisíc korun ze svého. Dovolit jsme si to mohli jen díky tomu, že v prvních měsících se nám podařilo na testování nějaké peníze vydělat. Nyní se ale už pohybujeme v záporných číslech a situace není udržitelná,“ uvedl ředitel Společnosti Podané ruce Jindřich Vobořil.

Testy, které Podané ruce používají, jsou vysoce kvalitní a přístrojově vyhodnocované. Ze studií prováděných ve spolupráci s laboratoří Spadia Lab a.s. vyplývá, že se svou spolehlivostí blíží PCR testům, oproti kterým jsou však stále mnohem operativnější a levnější. Další jejich výhodou je menší falešná pozitivita, testy jsou dokonce natolik citlivé, že odhalí i tzv. bezpříznakovou infekci.

„Používáme vůbec nejkvalitnější testy, které jsou na trhu dostupné. A to i navzdory tomu, že si uvědomujeme, že při levnějších testech by byly příjmy organizace vyšší. I když je momentálně testování finančně zcela ztrátové, tak ani nyní nebudeme postupovat nezodpovědně a testovat méně kvalitními testy jen kvůli ceně. Hlavní jsou pro nás lidské životy a zdraví,” říká Vobořil.

Testování bude probíhat od pondělí do neděle od 7:00 do 12:30, očkování od pondělí do soboty od 14:00 do 20:00. Důvodem, proč nemohou poskytovat Podané ruce obě služby souběžně, je – vzhledem k potřebným hygienickým podmínkám testování – rozhodnutí krajské hygienické stanice.

Stejně jako na výstavišti se budou moci i návštěvníci Bohémy nechat otestovat antigenními a PCR testy. K dispozici jsou také testy na množství protilátek v těle po prodělané nemoci i po očkování. Možnosti nechat si změřit hladinu protilátek využil i radní Jihomoravského kraje pro oblast zdravotnictví Jiří Kasala. „Na jaře jsem prodělal těžší průběh covidu a jelikož mi končila 90-denní imunita, tak jsem se v Bohémě nechal naočkovat hned v první den jejího provozu. Po třech týdnech mě zajímalo, jak očkování zafungovalo, proto jsem si zde nechal udělat i test na protilátky,“ říká Kasala.

Testovací centrum na výstavišti zahájilo svou činnost v říjnu 2020. Největší test point v Česku provedl za dobu své existence přes 310 tisíc testů. Dalších 122 tisíc testů provedla Společnost Podané ruce v rámci mobilních týmů. „Statistiky ukazují, že kvalitní antigenní testování smysl má. Díky tomu, že Brno začalo jako první v republice s testováním v domovech seniorů, máme nejméně zemřelých v přepočtu na 10 tisíc obyvatel v kraji. Tuto dobrou praxi bychom měli udržet.”