Stačí dvě jednoduché otázky, na které by si měl odpovědět každý, kdo usedá k hracímu automatu. Pokud v obou případech odpoví „ano“, má nejvyšší čas vyhledat odbornou pomoc.
Pod vlivem reklam je snadné nabýt dojmu, že hazardem si člověk může přijít lehce a rychle k penězům, nebo se aspoň dobře pobavit. Většina lidí začíná s hraním nevinně, párkrát zkusí štěstí a utratí malé částky. Hazard s penězi ale není jen neškodnou zábavou, je to chování s vysokým potenciálem vzniku závislosti. Když jim pak hraní přeroste přes hlavu, upadají do dluhů a nechápou, jak se jim to mohlo stát.
„Hráč není špatný člověk. Jen to jen člověk, který dočasně ztratil kontrolu nad svým chováním. Bohužel finanční důsledky takového uklouznutí leckdy řeší další roky i desetiletí,“ uvedla Jarmila Krajčová, vedoucí Centra komplexní péče ve Zlínském kraji.
Podle odborníků je mezi patologickými hráči je sedmkrát vyšší počet dokonaných sebevražd. Osmdesát procent hráčů sebevraždu zvažuje a pětina se o ni pokusí. „V naší službě se setkáváme s lidmi, kterým hraní nebo sázení přerostlo přes hlavu. Stejně tak jejich blízkými, kteří jsou často zoufalí z velkých dluhů,“ podotkla Krajčová.
Lidé s hráčskými problémy to často tají před svým blízkým okolím, odbornou podporu vyhledávají průměrně až po osmi letech. Do té doby však čelí narůstajícím se problémům v partnerských a rodinných vztazích a jejich dluhy dosahují v průměru půl milionu korun. Počet lidí ohrožených herní závislostí dosahuje nyní v Česku zhruba sta tisíc.
Jarmila Krajčová z Centra komplexní péče má pro hráče dobrou radu. „Hrajte jen do takové výše, kterou si můžete dovolit utratit. Stanovte si pevnou částku a tu nikdy nepřekročte. Je dobré si předem stanovit i maximální čas hraní, protože hra je zábava, za kterou se platí, není to způsob vydělání peněz,“ vysvětluje Krajčová. Zrovna tak platí, že prohrané peníze by hráč nikdy neměl chtít vyhrát zpět a že není dobré hrát pod vlivem alkoholu či jiných látek.
Cítili jste někdy potřebu hrát nebo sázet za více a více peněz?
Museli jste někdy lhát lidem, kteří jsou pro vás důležití, o tom, jak moc hrajete nebo sázíte?
A ty dvě důležité otázky? Ty jsou prvotním indikátorem, že se hraní zvrtlo. První zní: cítili jste někdy potřebu hrát nebo sázet za více a více peněz? Pokud je odpověď ano, je na řadě druhá: museli jste někdy lhát lidem, kteří jsou pro vás důležití, o tom, jak moc hrajete nebo sázíte? Pokud je odpověď i v tomto případě ano, není důvod otálet s oslovením odborníků.
Centra komplexní péče Společnosti Podané ruce poskytují při řešení složitých životních situací individuální i skupinové odborné poradenství, pomoc v krizové situaci i dluhové a finanční poradenství.
Více informací o možnostech řešení situace naleznete na webu gambling.podaneruce.cz.