Mobilní očkování jako cesta z lockdownů

Společnost Podané ruce dlouhodobě upozorňuje na významnou roli mobilních očkovacích týmů při zvyšování proočkovanosti populace. Ta je v Česku nedostačující v důsledku chybné vládní strategie, která soustředila vakcinaci především do velkých očkovacích center. Podané ruce společně s Diecézní charitou už od června očkují pomocí speciálně upravených trucků ve čtyřech krajích ČR přímo na návsích a náměstích. Tato činnost nevládních organizací značně přispívá k větší proočkovanosti populace.

Například za dva dny očkování ve Veselí nad Moravou se proočkovanost obce zvýšila o 8,5 %. S pokračujícím časem ale bohužel klesá efektivita tohoto způsobu vakcinace a stává se prodělečným. Pokud se ale někdy chceme zbavit roušek a hlavně lockdownů, je nutné proočkovat minimálně 75 a víc procent populace.

Společnost Podané ruce proto vyzývá vládu, aby po vzoru Rakouska i dalších států přenastavila systém financování. Mobilní očkování je totiž jediným způsobem, jak dosáhnout 75 a více procent proočkovanosti.

 

Jindřich Vobořil, ředitel Společnosti Podané ruce, zdůrazňuje potřebu aplikace 3. dávky: „Vysoká proočkovanost je jedinou cestou z COVIDu. Jinak se budeme pořád zmítat v lockdownech, možná ne pro všechny, ale pro desítky procent populace ano. Společnost už ale další lockdowny neunese a bude se radikalizovat, jak vidíme u aktivit Landy a dalších. Je nutně potřeba zvýšit proočkovanost, což nejde bez mobilního očkování, které postupně objezdí co možná nejvyšší počet obcí po republice. Naše organizace toto prosazovala od začátku očkování, ve čtyřech krajích nyní takto očkujeme, narážíme ale na problémy, že očkování začíná být prodělečné.

Jindřich Vobořil k tomu dodává: “Od loňského roku, kdy byl ještě ministr zdravotnictví pan Blatný, usilujeme o to, aby byl systém testování i očkování financován tak jako v Rakousku, přímo ze státního rozpočtu, ne ze zdravotního pojištění. V Rakousku zajišťují očkování i testování velké zdravotnické nevládní organizace, které mají zajištěno, že jim stát uhradí náklady na očkování. Když jsme jim říkali, že v Česku se to platí ze zdravotního pojištění, konstatovali, že to nemůže fungovat. To se nyní, když už opadla jednorázová vlna masivního očkování, projevuje fatálně u nás. Bez změny financování se ale nejsme schopni dostat na čísla, která uvedl například ministr zdravotnictví Vojtěch, že pak bude možné sundat roušky. O roušky ale nejde prvořadě, horší je, že v kombinaci s novými mutacemi a sezónou respiračních onemocnění bude umírat zbytečně moc lidí a opět budou tendence vše zavřít, minimálně pro desítky procent neočkované populace.

Jindřich Vobořil: “ Pokud by se zavedl systém přímých proplácení nákladů, vše se změní a bude možné nastavit očkování trvale udržitelně. Fakt je ten, že bude třeba očkovat patrně ještě několik sezón a musí to ekonomicky fungovat. Co se týče naší společnosti, nejde nám o to, aby se na očkování vydělávalo, ale abychom to nemuseli dotovat. To si jako nevládní organizace nemůžeme ani ekonomicky dovolit.

 

 

Plán následujících výjezdů očkovacích týmů v jednotlivých krajích:

Pardubický:

7.10. – 10.10. Pardubice

Vysočina:

20.9. Černovice/Kamenice nad Lipou

1.10. Jimramov/Svratka

2.10. Ledeč nad Sázavou/Světlá nad Sázavou

6.10. Habry, Golčův Jeníkov

11.10. Černovice, Kamenice nad Lipou

Královéhradecký kraj:

24.9. Vamberk

25.9. Žacléř

26.9. Nová Paka

27.9. Hostinné

28.9. Kopidlno