Ministerstvo zdravotnictví odstartovalo očkovací kampaň pro Ukrajince

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Dětským fondem OSN (UNICEF) spustilo 19. prosince 2022 novou fázi kampaně Očkujeme se pro život beze strachu, která cílí na podporu očkování mezi ukrajinskými uprchlíky i ukrajinskou komunitou v ČR. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek představil kampaň v očkovacím centru Bohéma v Brně, kde zároveň poběží informační výstava.

Nová kampaň navazuje na úspěšnou českou verzi spuštěnou v říjnu. „Hlavní motivací je především dlouhodobě nízká proočkovanost ukrajinských dětí proti spalničkám a obrně, vysoká míra dezinformací i potřeba předat praktické informace těm, kteří chtějí a potřebují pro sebe a své blízké očkování zajistit. Děkuji UNICEFu za jejich podporu,” řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Dodal, že od začátku české kampaně se jen proti onemocnění covid-19 naočkovalo téměř půl milionu osob, z toho 420 tisíc druhou posilovací dávkou.

Ukrajinskou část kampaně podporuje UNICEF. Má za cíl zvýšit důvěru v očkování, poskytnout spolehlivé informace a zdroje ke snadnému přístupu k vakcínám, a tím navýšit úroveň imunizace jak u běžného očkování, tak i u vakcín proti COVID-19. „Očkování je nejúčinnější prevencí infekčních onemocnění. Od začátku války se Ukrajina potýká s rozsáhlým narušením přístupu ke zdravotnickým službám, včetně očkování dětí nebo dostupnosti vakcín proti COVID-19. Česká republika letos přijala 140 000 uprchlických dětí z Ukrajiny a musíme zajistit, aby všechny měly přístup ke klíčovým zdravotním službám, včetně očkování. UNICEF s potěšením spojil své síly s ministerstvem zdravotnictví, abychom společně umožnili všem lidem přístup k informacím a imunizaci v ukrajinském jazyce a posílili tak důvěru v očkovaní a míru proočkovanosti v naší společnosti,“ uvedla Yulia Oleinik, vedoucí kanceláře UNICEF pro podporu řešení uprchlické situace v ČR.

Start kampaně na podporu očkování určenou ukrajinským uprchlíkům i ukrajinské komunitě v ČR proběhl v očkovacím centru Bohéma Společnosti Podané ruce v Brně. To od října nabízí nové modifikované vakcíny proti COVID-19 a v listopadu zahájilo očkování proti chřipce. V odpoledních hodinách pak od letošního roku funguje také jako centrum zdravotní poradenské pomoci právě pro uprchlíky z Ukrajiny, kterým je určena informační výstava v jejich rodném jazyce. „Z každodenního setkávání hlavně s maminkami a dětmi z Ukrajiny se ukazuje, že se zatím příliš očkovat nechtějí. Zároveň k nám do centra často přichází děti s různými nemocemi, které například nejsou očkované proti obrně či spalničkám. Rádi bychom tuto proočkovanost pomohli zvýšit a jsme připraveni v této oblasti udělat mnohem více,“ řekl ředitel Společnosti Podané ruce Jindřich Vobořil.