Milostivé léto se vrátí!

Milostivé léto proběhlo v období od 28. října 2021 do 28. ledna 2022. Kdykoliv během této doby bylo možné uhradit exekuce, které byly zahájeny před spuštěním akce, tedy před datem 28.10.2021, a kde věřitelem, byl veřejnoprávní subjekt nebo případně jiná společnost, která se dobrovolně k této akci přidala.

Exekutorská komorská komora již zveřejnila následující výsledky Milostivého léta:

  • Na jistinách bylo zaplaceno 390 miliónů Kč
  • Výše odpuštěného příslušenství (tj. náklady na vymáhání exekuce) 1,6 miliardy Kč
  • Všech svých exekucí se zbavilo 15 tisíc lidí – očištěno a oddluženo
  • Dalším lidem se podařilo alespoň snížit počet exekucí a celkovou výši svých dluhů
  • Část exekucí, o jejichž zrušení bylo v rámci Milostivého léta legitimně požádáno, však nebyla doposud ukončena

(Z uvedených informací vyplývá, že samotná jistina tvořila jen 20 % celkového dluhu.)

 

Nestihli jste Milostivé léto? Nevadí, připravuje se Babí léto!

Další Milostivé léto by se na podzim letošního roku mělé znovu a naposledy opakovat v předpokládaném období 1.9. – 30.11. 2022.

Odměna exekutorovi za ukončení exekuce (při splacení celkové jistiny dluhu) se z původních 908 korun pravděpodobně zdvojnásobí na 1 816 korun. Předpokládají se i další drobné úpravy, například legislativní zlepšení týkající se například lhůt na odpověď exekutora.Hovoří se například i rozšíření na daňové a správní exekuce, přeprodané pohledávky nebo zahrnutí dluhů u Pražské energetiky.

Stejně jako loni by se měla akce zaměřit na dluhy u dopravních podniků, zdravotních pojišťoven, obecních nájmů a obecních poplatků.

 

Nečekejte na poslední chvíli

Jako dluhová poradkyně bych doporučila začít řešit své dluhy ještě před zahájením akce, vzhledem k dosavadní zkušenosti, kdy poradny byly často pod náporem zájemců přetíženy a někteří klienti se bohužel kvůli nedostatečné informovanosti dostavili až na poslední chvíli.  Nějaký čas i trvá, než vlastně zjistíte, u komu a v jaké výši dlužíte. Také je třeba počítat s tím, že léto je období dovolených. Jakmile v září akce vypukne a vy budete teprve začínat, nemusíte stihnout ani zmapovat dluhy a ani si na ně vymezit prostředky.

 

Proč se obrátit na dluhové poradce?

  • Nasměrují vás, jak začít své dluhy zjišťovat
  • Pomohou vám oslovit (písemně, telefonicky) věřitele/exekutory
  • Společně můžete zjistit, o jaké dluhy jde, resp. z čeho vznikly, v jaké fázi se nachází
  • Mohou s vámi s ohledem na vaše příjmy hledat možnosti řešení dluhové situace
  • Pomohou vám i s finančním plánováním či výpočtem splátek

 

Pokud se na vás Milostivé/Babí léto nevztahuje, nevadí!

Existují bezplatné dluhové poradny, které v rámci poskytování těchto služeb nabízejí odborné poradenství i s akreditací na podávání návrhů na povolení oddlužení.

 

Za Centrum komplexní péče ve Zlíně

Ing. Helena Horčicová,

dluhová poradkyně

Tel: +420 775 882 540
E-mail: horcicova@podaneruce.cz

 

 

Posláním Centra komplexní péče (CKP) je pomáhat lidem s řešením jejich problému s hazardním hraním (automaty, ruleta, sázení apod.) či jinou nelátkovou závislostí (PC, hry, nakupování apod.). Dále se zaměřuje na pomoc s řešením důsledků ze závislosti na hazardu vyplývající – jedná se zejména o dluhovou problematiku a práci s rodinným systémem.

Součástí naší práce je podpora a motivace klientů ke změně jejich dosavadního životního stylu a snaha o znovu zapojení do běžného života.

Centrum komplexní péče dále usiluje o ochranu společnosti před možnými negativními důsledky vyplývajícími z hazardního hráčství.