Ze začátku bylo hraní jen taková sranda…

… začíná vyprávění svého příběhu klient Centra komplexní péče ve Zlínském kraji. V rámci zachování soukromí mu říkejme třeba Adam. Ke hraní na automatech se dostal na střední škole, kdy neměl moc peněz a vidina rychlého výdělku byla pro něj lákavá. Nejprve docela pravidelně zažíval radostné výhry, ale postupem času to byla stále častější ztráta peněz, a tak se roztočila spirála proher – půjček – dluhů a dalších nabalujících se problémů. Od původní zábavy, od touhy si „jen tak trochu“ zahrát se dostává do situace, kdy má vážné problémy nejenom s hraním.

“Měl jsem desetihodinové záseky v herně a hrál jsem za úplně jiné částky než na začátku. Už nešlo ani tak o tu výhru, ale abych mohl hrát. Prohrál jsem i všechno oblečení, co jsem měl na sobě, jen abych si zahrál,” pokračuje ve vyprávění Adam, který je typickým klientem našeho centra. Některé výzkumy ukazují, že přibližně 70% hráčů se díky své závislosti následně dostává do těžkých finančních potíží.

Adam chodil do heren, ale stále častěji se jeho zájem přesunoval do on-line prostoru, který je díky mobilnímu telefonu stále nablízku a je navíc příjemně bezkontaktní a anonymní. Tento prostor se pro něj stal větším útočištěm i vzhledem k pandemii, ale současně krom on-line automatů začal s kurzovním sázením. Problémy narůstaly. Tisíckrát se z hráčství pokoušel dostat, ale nebyl schopen od toho odejít. Něco se musí stát.  

“Říkal jsem si, to přijde, to přijde, přijde velká rána… Pak už jsem se dostal do stavu, že jsem neměl pomalu ani na jídlo, a zjistil jsem, že už mi nikdo nepomůže.” V této situaci Adam přichází do Centra komplexní péče ve Zlínském kraji. Před dluhy se už nemá kam schovat, o jeho hráčské závislosti a kariéře se dozvídá rodina, hroutí se mu vztahy.

Stejně jako Adamovi pomáháme všem lidem, kteří projeví zájem osvobodit se od závislostního chování – všem osobám s nelátkovou závislostí (především hazardní hraní anebo sázení, ale také závislosti na PC, hraní on-line her nebo i třeba nakupování) a také jejich blízkým. Adam začal pravidelně využívat našich služeb, kde ho čekala dlouhá cesta a práce především se sebou samým – od úvodního poradenství a odborné terapie, přes skupinová setkání s ostatními klienty až po služby finančního a dluhového poradenství. A stejně jako Adamovi můžeme I vám pomoci nasměrovat cestu k abstinenci.

Že je taková pomoc a podpora potřebná, ukazují i rostoucí počty našich klientů. Každý rok pracujeme s více než stovkou klientů. Rok 2020 je v mnoha ohledech pro všechny zcela mimořádný – už letos v srpnu jsme (navzdory pandemickým opatřením) zaznamenali přibližně 40% meziroční nárůst. Čísla jsou důležitá. Stále si však připomínejme, že za každým číslem je příběh lidí jako je Adam, Věrka, Tomáš a všichni ostatní. Jsme svědky toho, že lidí s podobným příběhem, jako je ten Adamův, očividně přibývá a bude jich stále více a více. A o to potřebnější jsou i ruce přinášející pomoc...

Společnost Podané ruce letos slaví 20. výročí svého působení ve Zlínském kraji. Posláním Centra komplexní péče (CKP) je pomáhat lidem s řešením jejich problému s hazardním hraním či jinou nelátkovou závislostí. Součástí naší práce je podpora a motivace klientů ke změně jejich životního stylu a snaha o znovuzapojení do běžného života. Škála služeb se proto pohybuje od psychologické pomoci až po pomoc s řešením důsledků, které ze závislosti na hazardu vyplývají – zejména dluhovou problematiku a práci s rodinným systémem. Provozujeme facebookovou skupinu zaměřenou na videohry pod názvem Gaming, videohry a otázky kolem nich. Připravujeme besedy a přednášky na školách a v jiných organizacích, preventivní program patologického hráčství Hra na hraně.

Kontaktovat nás můžete na naší hlavní adrese ve Zlíně, kde působíme od pondělí do pátku, a na dvou detašovaných pracovištích v Uherském Hradišti a Kroměříži.

Kontakt:

Centrum komplexní péče ve Zlínském kraji

tř. Tomáše Bati 202

763 02 Zlín – Louky

Telefon: +420 777 293 960