Hosté se zajímali o šikanu, bezpečnost na internetu a netolismus

Den otevřených dveří upořádalo ve čtvrtek 27. června olomoucké nízkoprahové zařízení pro děti a mládež a projekt Replay. Vstřícnost využily tři desítky lidí.

„Přišli hlavně zástupci škol – metodici primární prevence a výchovní poradci, ale i samotní zájemci, kteří si několik volnočasových aktivit rovnou vyzkoušeli. Zastavili se i náhodní kolemjdoucí mimo sociální sféru. Od ajťáka po majitele čajovny. A vyjádřili podporu naší práci,“ popsal za Společnost Podané ruce Vladimír Zdražil, mentor projektu Replay.

Hlavními tématy zájmu hostů byla šikana, bezpečnost na internetu a netolismus – tedy chorobná závislost na „virtuálních drogách“ jako jsou internet, mobilní telefony či počítačové hry. „Zajímali se, jakým způsobem lze problémy řešit,“ naznačil Zdražil. Návštěvníci se seznámili se službami nízkoprahového centra i s nabídkou Společnosti Podané ruce pro školy. Řeč nebyla jen o projektu Replay, ale i o provozní době a možnostech doučování.

„Replay přináší možnost setkat se s někým, kdo má zajímavé povolání, či atraktivní profesi a dokáže předat své zkušenosti i užitečné informace a motivovat zájemce,“ uvedl Zdražil. Projekt pomůže směřovat budoucí plány na trhu práce a pracuje i s motivací mladých lidí, kterým pomáhá najít vhodnou práci, školu či koníčka a pomůže jim k uplatnění na trhu práce.

Podle Zdražila se lidé hlavně seznámili s možností využívat nízkoprahové zařízení. To nabízí prostor pro rozvoj, seberealizaci a smysluplné trávení volného času za odporné pomoci pracovníků Společnosti Podané ruce.