Eliminace šíření onemocnění COVID-19 – vize pro Brno

Primátorka města Brna Markéta Vaňková a ředitel Společnosti Podané ruce o.p.s. Jindřich Vobořil představili v pondělí 16. listopadu další část vize řešení epidemie Covid-19 pro město Brno. Existují účinné strategie, díky nimž nemusí zemřít další velké množství lidí.

40% úmrtí lidí v důsledku onemocnění Covid-19 v EU jsou lidé, kteří žijí v domovech pro seniory, zatímco z celkové populace v těchto zařízeních žije pouze mezi 2 – 4%. To znamená, že tato skupina je ta nejohroženější ze všech. Zároveň víme, že rychlé screeningové testování pracovníků v těchto zařízeních a trasování v celé komunitě bylo v ostatních zemích účinným klíčem ke snížení přenosu onemocnění Covid-19 téměř na nulu. V ČR je zatím promořenost jistě menší než 50% populace, a proto hrozí další vlna pandemie. Existují však účinné strategie, díky nimž nemusí zemřít další velké množství lidí.

K již dva měsíce dostupnému testování v Brně v zařízeních pro seniory a dalších potřebných služeb pomoci občanům ve vysokém riziku je také potřeba navýšit možnost testování s okamžitým výsledkem pro komunitní trasování. Rychlé testování a trasování je klíčem rychlého řešení epidemie. Příkladem je kromě dalších zemí i známý případ Jihokorejského města Tegu, kde v jarních měsících bylo až 800 nových případů denně, přesto se podařilo během několika týdnů srazit epidemii téměř k nule, a to bez zastavení ekonomických činností (více zde).

“Toto ale funguje především v kombinaci rychlého preventivního testování antigenů s minutovými výsledky a testování na protilátky a konfirmaci PCR tam, kde je potřeba,” říká ředitel Společnosti Podané ruce o. p. s., Jindřich Vobořil. Společnost Podané ruce má letité zkušenosti s preventivním testování rychlými testy ve specifických komunitách v oblasti HIV/AIDS a žloutenek typu C. “Zároveň nejde jen o “slepé” testování, ale také o velmi krátké tzv. anamnestické rozhovory a předtestovací a potestovací poradenství,” dodává Vobořil.

Poslední dobou se o antigenním testování hodně hovořilo v médiích. Antigenní testy, které používá Společnost Podané ruce, jsou ověřené. Společnost také realizovala v uplynulých týdnech studii, která se zabývá dobrou praxí kombinace testování PCR, antigenními testy a testy na protilátky. Studie má dnes k dispozici předběžné výsledky, další čísla budou známa příští týden. Již teď se ale ukazuje, že tento způsob řešení je cestou ven z uzamčené ekonomiky ještě před tím, než přijde na trh efektivní vakcína. Je ale klíčové, aby na takovém projektu měli chuť spolupracovat samotní občané města Brna.

 “Věříme, že když Brňané budou spolupracovat, je možné nejen ochránit své blízké, ale také výrazně zlepšit situaci v Brně, pokud se týká onemocnění Covid 19”, říká primátorka města M. Vaňková. A dodává: “V takovém případě je možné chtít po vládě, aby rychleji rušila opatření regionálně na základě epidemiologických opatření, ne plošně a naslepo”.

“Lidé se přichází testovat z různých důvodů,” říká Sabina Kohlerová, zdravotní sestra, která se již třetí měsíc podílí na testování se Společností Podané ruce. A dodává: „Lidé mají buď sami obavu o své zdraví, nebo proto, že mají zaměstnání, kde chtějí mít jistotu, že nikoho nenakazí. Často také se bojí o své příbuzné, maminky nebo dědečky, a jiné blízké v riziku. Považuji proto toto testování za úžasnou možnost a jsem strašně ráda, že vidím, jak lidem můžeme pomoci.”

V očekávané třetí vlně může takový projekt být zásadním klíčem pro to, aby se neopakoval v Brně lock down. Markéta Vaňková vyzývá občany, aby pro svou ochranu využili možnosti nabízené pomoci a nepropadali pocitu, že se již nic dalšího nedá dělat. “Pokud bychom měli přemýšlet nad případnou třetí vlnou a nad dalšími zásadními kroky, tak k zajištění polní nemocnice a tomuto testovacímu místu budeme hledat další rychlé možnosti rozšířit testování v městě Brně. Cílem pak může být dosáhnout během krátké doby protestovanost až 100 tis obyvatel tohoto města. Podle odborníků může být právě toto klíček k okamžité kontrole epidemie,“ upozorňuje primátorka města Markéta Vaňková.

Více k tématu jihokorejské inspirace pro Brno můžete najít v tiskové zprávě Magistrátu města Brna zde a v rozhovoru zde

 

Kontakt:

Jindřich Vobořil

ředitel společnosti Podané ruce o.p.s.

tel: +420 725805865