Měsíc po zahájení druhého přeočkování jsme naočkovali přes 3 tisíce lidí

Společnost Podané ruce se i nadále zapojuje do očkování proti COVID-19, dne 15. srpna opět spustila program mobilního očkování. Organizace také podpoří očkovací kampaň Ministerstva zdravotnictví ČR. Za první měsíc od zahájení nové vlny očkování (od 18. července 2022) podali zdravotníci v očkovacím centru Bohéma přes 3 tisíce dávek vakcíny, z toho většinu (70 %) tvoří čtvrté dávky. Centrum se nachází v budově Janáčkova divadla, je otevřeno 6 dní v týdnu od pondělí do soboty. Očkuje se vakcínami Spikevax (Moderna) a Comirnaty (Pfizer, BioNTech), pro základní očkování je k dispozici také vakcína Novavax.

 

Společnost Podané ruce zahájila provoz v Bohémě v červenci 2021 a byla první nestátní organizací, která otevřela podobné velkokapacitní walk-in očkovací centrum, kde je možno se naočkovat i bez předchozí registrace. Centrum vzniklo ve spolupráci se statutárním městem Brnem a Diecézní charitou Brno, za podpory Jihomoravského kraje. Od té doby bylo v očkovacím centru v budově Janáčkova divadla podáno téměř 85 tisíc dávek vakcíny, desetitisíce občanů Brna a okolí tak měly možnost rychlého a pohodlného očkování. 

 

Očkování blíže lidem – mobilní týmy se opět rozjedou do regionů

Součástí strategie Společnosti Podané ruce, jak maximální zpřístupnit očkování, jsou také výjezdy do různých míst Jihomoravského, Pardubického, Královéhradeckého kraje a Kraje Vysočina. „Naše společnost nabídla vakcinaci v obcích i ve firmách ve čtyřech krajích republiky. A mysleli jsme také na imobilní pacienty, za kterými jsme jezdili přímo až k nim domů. Tuto službu nedělal téměř nikdo. Vakcína se tak dostala ke stovkám lidí z Jihomoravského kraje a z kraje Vysočina, kteří by se jinak k očkování dostávali jen velmi obtížně. Na základě našich zkušeností víme, že čím blíže za lidmi dojedete, tím spíše se nechají naočkovat,“ uvedl ředitel Společnosti Podané ruce Jindřich Vobořil.​​ 

Ve snaze vyjít maximálně vstříc zájemcům o přeočkování třetí a čtvrtou dávkou, případně o základní očkování, obnovuje Společnost Podané ruce od 15. srpna 2022 také mobilní očkování v regionech. První zastávkou je město Pardubice, kde se očkuje v budově Sokolovny na Jiráskově ulici v pondělí 15. srpna a dále v pátky a soboty od 9 hodin, zatím do soboty 20. srpna 2022. Další výjezdy jsou naplánovány v kraji Vysočina. V jednání je spolupráce s kraji Královéhradeckým a Jihomoravským. Za podpory města Brna je plánováno přeočkování také pro obzvláště zranitelné imobilních občany u nich doma.

“V současné době se v celém světě i v České republice nejvíc šíří varianty omikronu. I když původní vakcíny, které máme v současné době k dispozici, jsou proti těmto variantám méně účinné, chrání dobře před těžkým průběhem nebo úmrtím. Jsme připraveni začít očkovat modifikovanými vakcínami, jakmile budou k dispozici,“ uvedl vedoucí lékař očkovacího centra Bohéma, doc. Viktor Mravčík.

Celkově bylo od zahájení očkování v roce 2021 podáno v očkovacím centru Bohéma a při mobilních výjezdech přes 136 tisíc dávek vakcín proti COVID-19.

 

Zapojení do kampaně na podporu očkování 

Od první vlny pandemie COVID-19 upozorňuje Společnost Podané ruce na klíčovou roli, kterou v jejím potlačování může sehrávat nestátní sektor. Společnost Podané ruce proto vítá, že současná vláda vnímá nestátní organizace jako partnery ke spolupráci. Společnost Podané ruce se tak zapojí do kampaně Ministerstva zdravotnictví ČR, která má zvýšit proočkovanost a zdůraznit přínosy přeočkování čtvrtou dávkou.

„Je nesmírně důležité informovat veřejnost o potřebě a benefitech očkování a vyvracet celou řadu dezinformací,“ říká Jindřich Vobořil a doplňuje: ​„Kampaň chceme mimo jiné cílit také na válečné uprchlíky z Ukrajiny, kteří se mohou přijít očkovat k nám do Janáčkova divadla. Proočkovanost mezi Ukrajinci se pohybuje kolem třiceti procent, je tedy dosud velice nízká“