Do vedení Společnosti Podané ruce se vrací Jindřich Vobořil

Stál na samotném počátku organizace a v čele tehdejšího sdružení působil 20 let. Rozsáhlé zkušenosti z oboru mu následně otevřely cestu do funkcí národního protidrogového koordinátora a vedoucího odboru protidrogové politiky na Úřadu vlády ČR, které úspěšně zastával osm let. Nyní se vrací domů – do Společnosti Podané ruce. Jaké jsou první pocity staronového ředitele a co plánuje v nejbližších měsících?

Jaké jsou vaše první dojmy ve funkci ředitele Společnosti Podané ruce?

Jsem rád, že se vracím do přátelského prostředí a těším se na práci, která mě tady čeká. Zároveň si vzhledem ke svým zkušenostem plně uvědomuji, že otevřená a vstřícná atmosféra, kterou se podařilo ve Společnosti Podané ruce vytvořit, je něco mimořádného a velmi si toho vážím.

Jak moc se Společnost Podané ruce za těch osm let změnila?

Je tu mnoho lidí, které zatím neznám, spousta nových projektů. To zásadní tady ale zůstalo, to je zaměření na cíl, spolupráce bez postranních úmyslů a přátelská atmosféra. Organizace se hodně se posunula v oblasti sociální práce. Drogové služby mají být z velké části právě sociální službou, což zůstalo, a rozvíjí se to podle mě tím správným směrem. Po svém odchodu před osmi lety jsem se rozhodl do vedení Společnosti nijak nezasahovat, ale náplň činnosti znám pořád velmi dobře.

Je tedy možné říct, že jste celou problematiku poznal i z druhé strany. Bude se vám tato zkušenost ve funkci ředitele hodit?

Určitě ano, rozšířilo mi to pohled. Viděl jsem situaci z obou stran a právě s těmi znalostmi, co mám, jsem si uvědomil, že víc mohu udělat tady, i když mě čeká spousta nesnadných úkolů především v otázce zajištění finančních zdrojů. Myslím si, že Achillova pata celého systému financování je obrovská administrativní zátěž, která na organizacích leží. Komplikované mnohazdrojové financování patří také k tomu, s čím si budu muset poradit.

A co plánujete v nejbližších týdnech či měsících?

Mám v plánu udělat analýzu, rešerši Společnosti, abych věděl, jak jsme na tom, co se kde děje. Chystám se projet všechna centra a služby, poslouchat lidi v jednotlivých zařízeních. Primárně se teď potkám s vedoucími oddělení a pak bych se postupně rád seznámil se vším ostatním.

Máte vizi, kam by měla Společnost Podané ruce směřovat?

Zajímá mě moderní rozvoj služeb. Chci se rozhlédnout po organizaci, abych viděl, kde se rodí nové myšlenky, moderní přístupy. Rozhodně si v tuhle chvíli nemyslím, že bych já měl být ten, kdo přijde a bude říkat, začneme to dělat takhle. Nápady samozřejmě mám, kreativita mi nechybí, ale vím, že Společnost Podané ruce má dost vzdělaných a mladých lidí s moderním uvažováním. Cítím zde velký potenciál pro další práci.

V případě alkoholu se celý systém léčby od 90. let úplně rozpadl a najednou je z toho vlastně větší problém než nelegální drogy.

A rýsuje se vám již něco konkrétnějšího? Jak by mohla Společnost vypadat za takových deset let?

Když jsem zakládal Podané ruce, vypadala drogová scéna úplně jinak. Dneska je to hodně o nočním životě, je to propojená nádoba s legálními drogami. Už tady není nějaká subkultura jako dřív. To automaticky znamená i přesun způsobu práce trošku někam jinam, vyžaduje to jiné uvažování a způsoby, jak pracovat s lidmi a drogovou scénou. Chci dávat prostor moderním přístupům – určitě tam, kde nám to říkají čísla. Myslím si, že během dalších deseti let se Společnost začne více otevírat ostatním závislostem. Alkohol, lékové závislosti, gambling, se kterým se už pomalu pracovat začíná.

To bude docela výrazná změna…

Jde o to, že třeba v případě alkoholu se celý systém léčby od 90. let úplně rozpadl a najednou je z toho vlastně větší problém než nelegální drogy. Společnosti Podané ruce by určitě slušelo, aby se začala této problematice více věnovat. Uvědomuji si, že by to mohlo znamenat hodně zásadní rozvoj a změny, ale nešel bych určitě nějakou rychlou cestou, nějakým tlakem, že to budeme dělat. Jen bych se tomu přirozeně nebránil, protože ta dnešní drogová scéna je stejně promíchaná, ta témata se stále hůře oddělují a kdo jiný by to měl v takové situaci dělat, než ten, kdo má dostatek zkušeností. Chtěl bych, aby organizace byla připravená v této oblasti pomoct, aby byla nachystaná na nové projekty. První vlaštovky už se objevují.

Váš odchod z Úřadu vlády rozvířil spekulace o černé budoucnosti protidrogových organizací. Co si o tom myslíte?

Podané ruce přežily už mnoho údobí, mnoho trápení a ústrků. Z minulosti vím, že ať je za námi jakkoli záslužná práce, vždycky budeme v mnoha ohledech závislí na náladách momentální politické reprezentace. I když si pamatuji, že to bylo někdy dost frustrující, za ta léta jsem zjistil, že přežijeme, protože děláme věci, kterým věříme. Do budoucna bude také záležet na celém oboru, jestli bude držet při sobě. Pokud budeme držet určitou hrdost oboru, jestli se to tak dá nazvat, tak jsem si jistý, že společně zvládneme všechno.