Podané ruce na cestě z dluhové pasti

Letošní epidemie koronaviru a mimořádná opatření způsobují finanční problémy statisícům Čechů. Chudoba dlouhodobě nejvíc ohrožuje matky samoživitelky a osamělé důchodkyně, nezaměstnané, invalidy či zadlužené lidi, odborníci však očekávají, že existenční tíseň postihne širší společenské vrstvy než dřív. Společnost Podané ruce nedávno rozšířila své protidluhové poradenství o specializované regionální poradny, které pomohou lidem stabilizovat jejich finanční situaci a ve vhodných případech provedou oddlužením.

Projekt Podané ruce na cestě z dluhové pasti působí od října 2019 ve třech městech Olomouckého kraje a dvou městech ve Zlínském kraji. Pracovníci dluhové poradny nabízejí dva typy pomoci lidem ve finanční tísni, kteří se často potýkají s dalšími riziky (nezaměstnanost, nejisté bydlení, závislosti atd.). Klientům, kterým akutně hrozí, že nezvládnou splácet své závazky, pomáhají předejít možnému zadlužení, zlepšit a udržet si zdravé finance. Pokud se už člověk ocitl ve spirále dluhů, poradce ho provede komplexním řešením splátek nebo exekuce, pomůže odblokovat přístup k oddlužení, začít dluhy splácet a finanční závazky dlouhodobě dodržovat.

Dluhové poradenství je dnes potřebnější službou než kdykoliv jindy. Epidemie koronaviru a karanténní opatření dále prohloubí příjmovou chudobu, která v Česku ohrožuje více než milion lidí. Vyhazovy a dluhy postihnou především lidi s nejistým zaměstnáním, jako jsou pracovníci ve zkušební době, pracující se smlouvou na dobu určitou, na dohodu nebo dokonce na černo. Mnozí z nich už dnes žijí od výplaty k výplatě, z nízkých příjmů na úrovni minimální mzdy nedokážou vytvořit žádné úspory.

Situace kolem koronavirové krize využívají lichvářské firmy, které lidem nabízejí nebankovní půjčky ve větším měřítku než dřív,“ říká poradkyně Ivana Bařinková z olomoucké dluhové poradny. Doplňuje, že se projekt připravuje na očekáváný nárůst klientů na podzim letošního roku. “Do té doby mají lidé možnost odkladu placení nájmů – ne každý však splňuje kritéria. Odložení plateb může v konečném důsledku vést k větší zadluženosti populace.“

Od jeho rozjezdu na podzim roku 2019 prošlo projektem Podané ruce na cestě z dluhové pasti zhruba 84 klientů v Olomouckém a Zlínském kraji. Devět z nich za pomoci poradkyně uspělo s návrhem na oddlužení. Pro sociálně velmi zkoušené Hanušovicko je naše dluhová poradna první příležitostí zpřístupnit dosud nedostupné poradenství v oblasti dluhů a bydlení.

Dluhové poradkyně jsou k dispozici pondělí do pátku od 9 do 14 hodin, mimo pracovní dobu je možné konzultaci domluvit předem. Poradenské služby poskytujeme zcela zdarma.

 

Kontaktní informace:

OLOMOUC, Riegrova 373/6

Mgr. Ivana Bařinková, barinkova@podaneruce.cz, tel.: +420 773 760 545

Bc. Vendula Zapletalová, DiS., zapletalova@podaneruce.cz, tel.: +420 773 759 738

Denisa Plišťáková, DiS., plistakova@podaneruce.cz, tel.: +420 770 146 457

 

PROSTĚJOV, Budovcova 4091/10

Denisa Plišťáková, DiS., plistakova@podaneruce.cz, tel.: +420 770 146 457

 

HANUŠOVICE, Hlavní 136

Ludmila Zouharová, zouharova@podaneruce.cz, tel.: +420 773 759 737

 

ZLÍN, Třída Tomáše Bati 202

a

UHERSKÝ BROD, Mariánské náměstí 2187

Bc. Tamara Hýblová, hyblova@podaneruce.cz, tel.: +420 736 105 373