Návštěvníky Divadelního světa otestujeme přímo v divadle

Živá  kultura se vrací: ve spolupráci s Národním divadlem Brno zahajuje Společnost Podané ruce testování diváků festivalu Divadelní svět Brno. Festival získal výjimku od Ministerstva zdravotnictví, už ve čtvrtek 20. května se tak diváci vrátí zpět do hledišť. Podmínkou bude potvrzení o prodělání nemoci, očkování nebo negativní test na koronavirus. Návštěvníci se budou moci nechat otestovat před představenímpřímo v Janáčkově divadle. „Věřím, že otevření kultury je významným momentem pro celou českou společnost,“ říká ředitel Společnosti Podané ruce Jindřich Vobořil.

Testování bude probíhat v bývalé restauraci Bohéma, kde Podané ruce společně s Diecézní charitou Brno a statutárním městem Brno vybudovaly velkokapacitní očkovací centrum. Kvůli nedostatku vakcín nebylo zatím uvedeno do provozu. Může proto dočasně posloužit jako testovací centrum. „Je to ideální prostor. Nachází se v příjemné dojezdové vzdálenosti od všech divadel, která se festivalu účastní. Navíc tu máme nainstalovaná plexiskla, je tu několik kójí. Bude tak docházet k minimálním kontaktům mezi lidmi,“ říká Vobořil.

 

Rychle a bez dlouhých front

Centrum bude fungovat po celou dobu festivalu – od čtvrtka až do úterý. Otevřeno bude mít od 17 hodin, o víkendu dokonce už od 13 hodin. Maximální možná obsazenost divadla, a tedy i testovacího centra, je 400 lidí. Pro Podané ruce nebude problém takové množství lidí před začátkem představení otestovat. „Nebojím se, že by se tvořily fronty. S testováním máme bohaté zkušenosti. Na Výstavišti jsme schopni odbavit až šest tisíc lidí denně,“ komentuje Jindřich Vobořil.

Před testováním je nutné zaregistrovat se na webových stránkách festivalu. Na místě se pak lidé musí prokázat platnou vstupenkou. „Starší lidé, kteří třeba nejsou počítačově tolik zdatní, se ale nemusí bát, že bychom je neodbavili,“ dodává Vobořil.

Při nákupu vstupenek musí lidé uvést svůj email a telefonní číslo. Údaje vyžaduje hygienická stanice, která tak může v případě potřeby návštěvníky kontaktovat a trasovat. Ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser upozorňuje, že pokud vyjde návštěvníkům test pozitivně, mohou si zažádat o vrácení vstupného. „Snažíme se vyjít divákům maximálně vstříc,“ říká.

 

Testování má smysl

Na Brňany čeká řada divadelních premiér, například Majitelé klíčů, Doktorka nebo Setkání spiklenců. Festivalu se kromě Národního divadla účastní i Husa na provázku, Městské divadlo, Studio Marta, Divadlo na Orlí nebo Polárka. Možnosti nechat se otestovat v Bohémě mohou využít návštěvníci všech těchto divadel.

Společnost Podané ruce s Národním divadlem spolupracuje dlouhodobě. Medici z neziskové organizace testují umělecké soubory už od listopadu loňského roku. Ze sedmi procent pozitivních zaměstnanců z počátku plošného testování se divadlo dostalo téměř na nulu. Díky pravidelnému antigennímu testování mohlo divadlo v době uzávěry alespoň v omezeném režimu fungovat. „Až se jednou budeme zpětně ohlížet za tím, jak Brno zvládlo pandemii, roli Podaných rukou nepůjde přehlédnout. Udělaly obrovský kus práce a moc si jejich pomoci ceníme,“ zakončuje Martin Glaser.