Co dělat, když se někdo blízký potýká se závislostí?

Rodiče, partneři, příbuzní nebo kamarádi, to jsou lidé, kteří se nejčastěji obracejí na terapeuty, když mají podezření, že s jejich blízkými není něco v pořádku. Jejich obavy se týkají závislosti na alkoholu, pervitinu, marihuaně či jiných návykových látkách, ale taky na automatech nebo sázení a hraní počítačových her. Pomoc nabízí Společnost Podané ruce (SPR).

Právě osoby blízké leckdy poznají, že je něco v nepořádku, že si závislý svou kontrolu nad situací jen nalhává. Upozorní je na to jednak častý zjevný vliv omamných látek, ale také lhaní, chybějící peníze, pozdní příchody, kdy dotyčný nedokáže vysvětlit, kde trávil čas, nervozita, úzkosti, poruchy spánku, uzavřenost, nespolehlivost, nedodržování dohod a slibů a celková změna projevů chování,“ popsala průvodní příznaky Gabriela Kosíková, vedoucí Terapeutického centra SPR ve Zlínském kraji.

A jak vypadá jeden z příběhů? „Manžel mě opustil, nechtěla jsem zůstat sama, našla jsem si přítele. Rozuměli jsme si, byl laskavý, ale… Zjistila jsem, že pije. Vlastně pil už od začátku, nepřikládala jsem tomu takovou váhu. Poslední dobou se mi však zdá, že má s pitím problém. Snažila jsem se s ním o tom mluvit, říct mu, že mi vadí, jak stále častěji chodí domů z práce pozdě a opilý. On však tvrdí, že má pití pod kontrolou. Já vnímám opak, snažila jsem se mu pití zakazovat, dávat ultimáta – buď já, nebo alkohol… Hlídám ho, aby nezaspal a neměl problém v práci, dávám mu peníze, když mu před výplatou chybí, i když je mi vlastně jasné, že si za ně koupí alkohol. Mám strach, že situace bude jen horší a nevím, jak dál,“ svěřila se jedna z klientek.

S podobnými příběhy se blízcí přicházejí poradit do Terapeutického centra či Centra komplexní péče poměrně často. „Pokud blízký vyhledá pomoc, společná práce s odborníkem spočívá v mapování situace, hledání možných řešení a dodávání podpory pro změnu. Domlouváme se ale také na možnostech ambulantní léčby, nebo pobytové léčby v nemocnici či komunitě,“ uvedla terapeutka Jarmila Krajčová z Centra komplexní péče, které se zaměřuje na pomoc hazardním hráčům.

Blízký ve snaze pomoci závislému často nevědomě závislé chování nadále umožňuje. Už jen tím, že se snaží za dotyčného řešit jeho problém se závislostí. Chce jej zachránit a tak ho opakovaně chrání před tím, aby pocítil naplno důsledky svého chování. Snaží se jeho závislost ovládat, mít ji pod kontrolou, manipuluje jím. Chce, aby závislý splnil jeho očekávání. „I když je to v dobré vůli, vlastně mu tím paradoxně nepomáhá, ale v závislosti ho udržuje,“ tvrdí Krajčová.

Podle ní je mnohem účinnější projevit empatii a blízkého povzbudit k samostatnému řešení. Ve vztahu je nutné nastavit si laskavé, avšak pevné hranice, které sdílí i ostatní členové rodiny, a důležité je, aby všichni zachovávali jednotný postoj. „Ale zejména, aby zodpovědnost převzal ten, kdo má se závislostí problém,“ uzavírá terapeutka Krajčová ze Společnosti Podané ruce. Poradenské služby obou center je možné využít ve Zlíně, Uherském Hradišti a Kroměříži.

SPR působí ve Zlínském kraji již řadu let. Terapeutické centrum ve Zlínském kraji letos slaví pět let provozu, jeho služeb během této doby využilo 831 klientů, z toho 328 blízkých. Centrum komplexní péče ve Zlínském kraji vzniklo v roce 2016 a zaměřuje se na nelátkové závislosti (zejména hazardní hráčství, sázení, počítačové hry). Nabízí rovněž dluhové poradenství. Poskytované služby jsou bezplatné.

 

KONTAKT:
Společnost Podané ruce o.p.s.
T: 778 417 681, 777 478 088
E: terapie.zk@podaneruce.cz