Aplikace pro lidi bez domova informuje o opatřeních proti koronaviru

Společnost Podané ruce ve spolupráci s vývojáři z přední světové IT společnosti představila v prosinci 2019 mobilní aplikaci, která v Brně pomáhá drogově závislým a lidem bez domova. Nově reagujeme na aktuální situaci  a šíření koronaviru a aktualizovali jsme aplikaci tak, abychom potřebné informace mohli včas poskytovat právě této velmi ohrožené skupině lidí.

Aktualizace je už k dispozici ke stažení z Google Play. Obsahuje dvě nové kategorie: „COVID-19 Nařízení a doporučení“ a „COVID-19 Fungování služeb“. Jsou naplněny základními daty a plánujeme, že budeme 2x denně jak aktualizovat informace v obou kategoriích, tak rozesílat notifikace. Informace v aplikaci mohou být užitečné pro lidi bez domova, uživatele drog, pracovníky sociálních služeb i každého, kdo chce pomoct těm, kteří jsou obzvláště teď velmi ohrožení. 
 

Aplikace vznikla ve spolupráci se samotnými uživateli, kteří v ní mimo jiné najdou informace o dostupnosti sociálních služeb a místech, kde se mohou zdarma nebo levně najíst, přenocovat, kde mohou využít toalety nebo pitnou vodu. „Jsou to vesměs základní věci, ale my, co žijeme běžný život, k nim máme mnohem lepší přístup než lidé, kteří žijí úplně nebo částečně na ulici,“ vysvětluje Martin Boxan, ředitel Institutu expertních služeb Společnosti Podané ruce, který celý projekt od počátku vede.

Aplikace nabízí kontakt na odborně školeného sociálního pracovníka, případně tzv. peer pracovníka, člověka, který má vlastní zkušenost s tímto životním stylem. Důležitým prvkem jsou notifikace, která umožní rychle doručit k lidem bez přístřeší takové naléhavé informace, jako je hrozba v podobě nové nebezpečné drogy apod. Právě tato funkce se osvědčila jako užitečný způsob šíření informací v době, kdy se vládní opatření zamezující šíření koronaviru pravidelně upravují. Na správě aplikace se podílejí jak odborní pracovníci, tak peer pracovníci, a výhledově také ověření uživatelé aplikace.

Přímý odkaz na stažení aplikace zde.