Nízkoprahový klub pro děti a mládež v Blansku se zaměřil na sexuální prevenci

Bezmála osmdesátka blanenských dětí a dospívajících ve věku 13 až 26 let se zúčastnila projektu Bezpečné dětství, který připravili pracovníci NZDM Blansko. Projekt, který se uskutečnil díky finančnímu příspěvku Nadačního fondu Albert – Bertík pomáhá, se zaměřoval především na prevenci sexuálně rizikového chování.

Od března do listopadu proběhlo v rámci projektu šest besed s odborníky. Děti a dospívající se tak mohli blíže seznámit s tématy, ke kterým patří bezpečný sex, sexuální orientace, intimní hygiena, gynekologická a urologická prevence, ale také poruchy příjmu potravy, zdravé sebevědomí nebo životospráva. Cílem bylo předat dětem a dospívajícím objektivní informace a měnit jejich postoje a chování tak, aby se dokázali v těchto oblastech zorientovat a předešli například nechtěnému těhotenství nebo gynekologickému onemocnění. Zároveň s účastníky proběhlo také 420 informačních nebo poradenských rozhovorů.

Pracovníci NZDM Blansko v rámci projektu řešili i konkrétní problémy některých účastníků. „Pomohli jsme třeba šestnáctileté klientce, která měla častý nechráněný sex a obavu z nechtěného těhotenství. Využila možnosti těhotenského testu zdarma, dále jsme klientce pomohli se zorientovat v její situaci. Nakonec se těhotenství nepotvrdilo, ale klientku to motivovalo k registraci u gynekoložky a předepsání antikoncepce,“ popisuje vedoucí NZDM Blansko Robert Hořava.

Díky finančnímu příspěvku od Nadačního fondu Albert – Bertík pomáhá, bylo také možné doplnit preventivní materiál např. kondomy a těhotenské testy, které může mládež od 15 let získat v klubu zdarma.