Role antigenního testování v institucích a firmách je nezastupitelná

Ve Společnosti Podané ruce vítáme rozhodnutí vlády a nesouhlasíme s mediálně prezentovanými domněnkami některých pracovníků z laboratorního prostředí, že pouze PCR je řešení. Testování v potřebných kapacitách lze zajistit pouze kombinací různých metod, včetně testů na protilátky, PCR a především v tuto chvíli antigenního testování.

Jindřich Vobořil, ředitel Společnosti Podané ruce, člen ad hoc Iniciativy Sníh: „Rád bych upozornil vědecké pracovníky z laboratorního prostředí, kteří se při prezentaci svých názorů zaštiťují jménem iniciativy, že se modelace chování lidí nedá odhadovat takto nevědeckým úsudkem zpoza laboratorních přístrojů. Žádám, aby nadále neznepokojovali obyvatele výroky jako „žádné testování je lepší, než špatné testování“. Lockdown není zatím bohužel tak účinný jako pravidelné testování, a zejména není udržitelný. Jedinou cestou je prostřednictvím testování a dodržování dalších bezpečnostních pravidel udržovat ekonomiku a společnost v chodu a zaměřit se na plošnou prevenci. PCR kapacity nejsou v dostatečné míře dostupné, a dokud nebude PCR možné vyhodnotit okamžitě například mobilními laboratořemi na místě, pak sliby o vyřešení krize pouze PCR metodou testování jsou falešnou nadějí.“

Od jara 2020 Společnost Podané ruce organizuje PCR testování pro pracovníky ze sociálních služeb nebo např. lidi bez přístřeší. Realizovala ho s podporou Statutárního města Brna, FN Bohunice a CEITEC daleko dřív, než k tomu přistoupila vláda.

V době, kdy začali umírat lidé v domech sociální péče na Covid-19, byly ale již PCR kapacity zcela mimo reálnou poptávku. Nejenže šlo o extrémně drahý test (tehdy okolo 1700 Kč), ale kapacity byly nastaveny velmi nízce, a tak se čekalo i týden na protestování celého zařízení a další dny na vyhodnocení a to přesto, že zisky laboratoří byly dostatečně vysoké. Je tedy otázka, proč kapacity nebyly nastaveny lépe. Již v létě loňského roku se ukázalo, že jedině antigenní testování může být rychlým a dostatečně kapacitním alternativním řešením. Díky včasnému přechodu na antigenní testování v sociálních službách v Brně lidé přestali v pobytových zařízeních umírat.

Dnes Podané ruce realizují testování PCR, antigenními testy i testy na protilátky pro širokou veřejnost (kapacita na BVV až 6.000 denně, test point pro pendlery na přechodu Hatě, kapacitní testování prostřednictvím mobilních týmů pro firmy, kulturní organizace i sociální služby). Ukazuje se, že takto dokážeme v Brně zachytit významné procento nakažených.

Jindřich Vobořil doplňuje: „Vítám proto rozhodnutí vlády o antigenním testování ve firmách a institucích a jsem přesvědčen, že zvýšený zájem o testování změní čísla k lepšímu. Otázka chování lidí je spíše psychologická a nelze potvrdit předpoklad, že antigenní testování a priori přináší falešnou jistotu a zhoršené chování jedinců. Naopak zvýšený zájem o prevenci je důležitý z pohledu psychologie skupin a přináší pozitivní výsledek, protože tím vytváří nutné preventivní rituály a také sociální kontrolu.“

Podstatné je samozřejmě upozornit, že ne všichni dodavatelé Ag testů splňují předepsané parametry. To ale neznamená, že je rozhodnutí vlády špatné. Jde naopak správným směrem, potřebuje však k dosažení uspokojivých výsledků obrátit pozornost ke kvalitě testů. Cestou je používat primárně vysoce kvalitní, byť tedy logicky o něco dražší varianty.

Nevládní sociální organizace Společnost Podané ruce nabízí i nadále své testovací kapacity pro veřejnost, firmy i další organizace a ráda se podělí o své procesní i ekonomické know-how, jak ve velkém testovat napříč republikou.

 Na testování v sociálních službách mohou lidé přispívat přes veřejnou sbírku na zdravotnický materiál a snížení rizik přenosu onemocnění COVID-19. Společnost Podané ruce ji provozuje ve spolupráci s Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR, z.s. Za účelem sbírky vznikl transparentní účet s názvem Společnost Podané ruce o.p.s. u Fio banky, a.s. Číslo účtu je: 2701786666/2010. Výtěžek veřejné sbírky využíváme k nákupu testovacích sad a přístrojů, ochranného a zdravotnického materiálu pro personál a klienty pečovatelských služeb, asistenčních služeb a služeb sociální prevence.