Vládní rozhodnutí o plošném testování ve firmách je v boji s epidemií klíčové

Měsíc od spuštění povinného antigenního testování můžeme začít posuzovat efektivitu tohoto přístupu. Společnost Podané ruce zajišťuje testování pro řadu firem a organizací a právě vládní rozhodnutí o zavedení plošného a institucionálního antigenního testování považuje za zcela klíčový krok v boji s epidemií. Z dat, které při testování sbírá, jednoznačně vyplývá, že testy jsou klíčem k vychytávání infekčních jedinců a snížení incidence. Podle hypotézy Společnosti Podané ruce je za dramatickým poklesem počtu nakažených a umírajících z velké části právě antigenní testování ve firmách a institucích a dokazuje to vlastními čísly. Že je antigenní testování správnou cestou, potvrzují bývalí ministři zdravotnictví Blatný a Prymula. Předseda zdravotního výboru Senátu Roman Kraus dodává: Testovat nemají nemocnice, ale nevládní organizace.

 

Testování v institucích a firmách nese výsledky

Společnost Podané ruce od podzimu testuje kulturní organizace, jako je například Národní divadlo Brno – především operu a filharmonii. Zde se od začátku podařilo podchytit počty nakažených, a tím pádem i tak složité umělecké těleso, jako je operní sbor, mohlo bezpečně kontinuálně zkoušet a streamovat představení. Janáčkovo divadlo vykazovalo na přelomu prosince až ledna velmi vysoká čísla kolem 5-7 % aktivní infekce. Od konce ledna 2021 se díky pravidelnému týdennímu testování již podařilo srazit denní přírůstek případů převážně na nulu.

Dalším příkladem je Dopravní podnik města Brna, městem vlastněná firma se 2500 zaměstnanci. Společnost Podané ruce začala testovat všechny zaměstnance po zavedení povinného testování na počátku března. DPMB na začátku vykazoval vysoká čísla aktivní infekce průměrně kolem 2-3%. Během krátké doby 2 týdnů od začátku testování spadla čísla pod jedno procento a od začátku dubna vykazuje DPMB nulový denní počet infekcí.

Největším úspěchem je příklad výrobního podniku Nová Mosilana, kde se počet aktivních infekcí podařilo stáhnout z 13,79 % v první den testování na nulové přírůstky po třech týdnech. To dokazuje, že identifikací infekčních jedinců se šíření prakticky zastaví. Podobnou zkušenost máme i ze sociálních služeb, kde se díky kombinaci opatření podařilo ve většině domovů pro seniory zastavit úmrtí a srazit až k úplné nule.

Společnost Podané ruce oslovila k vyjádření ohledně role antigenní testování odborníky včetně bývalých ministrů zdravotnictví.

Roman Prymula říká: „Prosazení antigenního testování bylo mým cílem, protože jako epidemiolog vím, že to je funkční a hlavně realizovatelná cesta, která nás může zbavit COVIDu. Pokud se to dělá kvalitními testy, jsou výsledky skoro srovnatelné s PCR, ale levněji, a jsou na to dostatečné kapacity.“

Jan Blatný říká: “Podařilo se mi nalézt podporu napříč vládou pro plošné antigenní testování ve firmách a považuji ho za jeden z milníků v boji s koronavirem. Jeho prostřednictvím, když je poskytováno kvalitně, jde šíření viru výrazně potlačit, a přitom zachovat provoz firem.“

Petr Smejkal, hlavní epidemiolog IKEM, doplňuje: “Testování je jedním z nejdůležitějších protiepidemických opatření. Antigenní testování správně provedeným odběrem z nasofaryngeálního stěru za použití kvalitního testu s dostatečnou citlivostí pomohlo odhalit i mnoho bezpříznakových přenašečů onemocnění COVID.”

Jindřich Vobořil, ředitel Společnosti Podané ruce, k tomu dodává: „Výsledky testování jsou ohromující. Je to nejlepší krok vlády od začátku pandemie a je potřeba ji za něj pochválit, především předchozí ministry zdravotnictví, kteří měli odvahu toto prosadit. Antigenní testování v institucích zafungovalo přesně podle předpokladů a vyvrací nedůvěru zastánců PCR testů. Tento typ práce s ohnisky doporučovala celá řada epidemiologických autorit jako CDC a WHO. Společnost Podané ruce na tento typ preventivních opatření apelovala již od loňského léta.”

 

Uvolněme ruce nemocnicím

Vzhledem k rozsahu a současně jednoduchosti testování je zbytečné, aby tuto činnost poskytovaly dále nemocnice, které mají primárně léčit. Testování by měly přenechat nevládním organizacím a firmám a věříme, že tak vznikne dostatečná kapacita, Takto řeší situaci s testovacími kapacitami sousední Rakousko a takto se to osvědčilo Společnosti Podané ruce ve spolupráci s laboratorní skupinou Spadia Lab. Společně otestují v současné době průměrně 20 000 lidí týdně.

Jindřich Vobořil: „Udržení kapacit testování jak PCR, tak kvalitního antigenního testování vidíme jako zásadní. Naše organizace například používá přístrojově vyhodnocované testy od špičkových výrobců z Jižní Koreje, které snižují lidský faktor chybovosti.” Při správném nastavení a práci s tzv. anamnestickými údaji téměř nedochází k falešným výsledkům. Tento typ testů pak podle Společnosti Podané ruce lze využít v klíčové infrastruktuře, stejně jako pro otevření sportu a kultury divákům. V kombinaci s PCR v indikovaných případech a tzv. protilátkovými testy po prodělání nemoci či očkování je tento typ testů zásadním průlomem a ukázal se jako jedinečné řešení,” vysvětluje Vobořil.

Roman Kraus, předseda zdravotního výboru Senátu a bývalý šéf FN Bohunice, by uvolnil ruce nemocnicím: „Testování v masivní míře bude nutné ještě dlouhé měsíce. Jde však v podstatě o triviální úkol a je úplně nesmyslné, aby ho dělali vysoce kvalifikovaní lékaři a nemocniční personál. Ten má léčit lidi a poskytovat odbornou péči, která je nyní zanedbávaná. Ostatně stejně je to u očkování, které také nemají zajišťovat nemocnice. Podané ruce svou mnohaměsíční činností ukázaly, jak efektivní v tomto umí být nevládní sektor. A je třeba, aby se to stejným způsobem začalo realizovat i jinde v republice.”

Jindřich Vobořil: „Kromě testování je k dostatečnému potlačení šíření koronaviru nutné i kvalitně trasovat. Navrhujeme, aby testování bylo také svěřeno nevládním organizacím ve spolupráci s laboratorními skupinami a hygienou, které vytvoří mobilní týmy schopné osobně v terénu trasovat všechny kontakty. Spolu s trasováním ale také chceme sledovat u rizikových skupin sledovat imunitní odpověď na očkování. Naše přenosné přístroje umí totiž také vyhodnocovat právě tzv. virus neutralizační protilátky, které se tvoří po očkování. Víme, že přes očkování části populace znovu klesne imunita v řádu měsíců tak, že bude potřeba je znovu přeočkovat. Díky systematickému sledování protilátek budeme schopni reagovat včas.“

Program institucionálního plošného testování dokazuje, že dalšího lockdownu je možné se vyvarovat. Jindřich Vobořil uzavírá: “Od minulého jara upozorňuje Společnost Podané ruce na data ze zemí, jako je Jižní Korea, kde se podařilo díky testování a trasování udržet zemi bez plošného lockdownu. Ani teď ještě není po všem. Odborné autority upozorňují na potřebu dalšího testování, trasování a také opakovaného očkování. Nyní se musíme dále soustředit na vytvoření systému mobilního trasování a testování ohnisek, která budou podle všeho dále vznikat i po naočkování větší poloviny populace. Jedině s těmto opatřeními můžeme mít epidemii COVID-19 skutečně pod kontrolou.”